24 maja 2017

Inwestycje

Stalowa Wola: powstanie lądowisko dla śmigłowców pogotowia

Na dachu Szpitala w Stalowej Woli już od początku przyszłego roku funkcjonować będzie pierwsze w regionie wyniesione lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inwestycja pochłonie blisko 6 mln zł

31 tygodni to niewiele czasu na stworzenie w pełni wyposażonego lądowiska całodobowego usytuowanego na dachu budynku szpitala. Niezbędna jest instalacja m.in. oświetlenia, systemu nawigacji, odśnieżania i odladzania płyty. Dodatkowo samo lądowisko musi przyjąć odpowiednie obciążenie, a niezbędne jest też przebudowanie windy, dzięki której pacjenci będą mogli być przewożeni do lub z placówki. Szczęśliwie, gdy pawilon, na którym ustawione będzie lądowisko, był budowany, dyrekcja postarała się o przygotowanie słupów będących podstawą dla przyszłego lądowiska. – To będzie pierwsze tego typu lądowisko na Podkarpaciu. Bardzo nam na nim zależało, ono jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na funkcjonowanie naszego szpitala, ale przede wszystkim jest ogromnie istotne dla bezpieczeństwa pacjentów. Wiadomo, że czasami o czyimś życiu decydują minuty, a transport pogotowiem lotniczym sporo tych minut pozwala zaoszczędzić – komentował Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Taki wybór lokalizacji został poprzedzony ekspertyzami, które wykazały, że lądowisko nie może powstać w innym miejscu. Lotnisko Aeroklubu Stalowa Wola w Turbi usytuowane jest zbyt daleko, natomiast płyta pobliskiego boiska lekkoatletycznego nie może być wykorzystana z powodów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wykorzystanie konstrukcji wyniesionej na dachu jest jedynym możliwym rozwiązaniem. 

Dofinansowanie Skarbu Państwa i Powiatu

Całkowity koszt inwestycji wyniesie blisko 6 mln zł. Większą część tej sumy, 3,4 mln zł, będzie pochodziła z dotacji przyznanej przez Skarb Państwa. Brakujące środki przekazał Powiat Stalowowolski. – Nie ma co ukrywać, to kosztowna inwestycja. Ale potrzebna. I co ważne, w większej części będzie pokryta z dofinansowania. Za pomoc w uzyskaniu go pragnę podziękować naszemu posłowi ze Stalowej Woli – Rafałowi Weberowi, który bardzo zaangażował się w tę sprawę – stwierdził starosta. 

Równocześnie w Szpitalu w Stalowej Woli prowadzona jest rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego. O tej inwestycji pisaliśmy już na łamach medinwestycji. 

W skrócie: 

  • Szpital w Stalowej Woli zyska lądowisko dla śmigłowców
  • Będzie ono oddane do użytku na początku przyszłego roku
  • Koszt inwestycji wyniesie blisko 6 mln zł 
 

 

Przeczytaj również: