23 maja 2017

Sprzęt i Innowacje

Łódzcy okuliści leczą cukrzycowy obrzęk plamki żółtej

Łódzcy okuliści ze szpitala im. Jonschera oraz kliniki Jasne Błonia przeprowadzili już siedem udanych zabiegów ratujących chorych na cukrzycę przed utratą wzroku. Wzrok pacjentów poprawia się szybciej i na dłużej.

Łódzcy okuliści jako pierwsi w Polsce i drudzy na świecie po Japończykach zaczęli stosować nowoczesną metodę leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej (miejsca najlepszego widzenia). To najczęstsza choroba oczu, będącą przyczyną trwałego i poważnego upośledzenia wzroku u tzw. młodych dorosłych. Jeszcze do niedawna zakres leczenia tej dolegliwości był nieznaczny, ponieważ zmiany naczyniowe w oku są na tyle silne, że wydawały się nieodwracalne. Wykorzystywane do tej pory techniki, takie jak zabiegi laserowe czy zastrzyki do oka, wstrzymywały rozwój choroby, ale nie gwarantowały poprawy. 

Pierwsi w Polsce, drudzy na świecie

Okuliści z Łodzi zdecydowali się na wypróbowanie innowacyjnej techniki łączącej witrektomię z zastrzykiem dokonywanym pod plamkę żółtą. – Tę metodę pierwszy zastosował Japończyk, ale jako metodę ostatniej szansy. My wybraliśmy do niej pacjentów, którzy nie mieli aż tak dużej utraty wzroku i zauważamy u nich szybką poprawę – przyznaje dr Zofia Michalewska, która wraz z prof. Jerzym Nawrockim podjęli się przeprowadzenia takich zabiegów. 

Sól fizjologiczna  podawana w zastrzyku wypłukuje toksyny zgromadzone pod plamką żółtą, dzięki czemu poprawa widzenia następuje już po tygodniu, a pacjenci mają gwarancję, że nie będzie nawrotów choroby przez długi czas. Od grudnia w Łodzi przeprowadzono siedem takich zabiegów. 

 

 

Przeczytaj również: