21 października 2022

Sprzęt i Innowacje

Rozszerzona rzeczywistość wsparciem dla chirurgów

W Szpitalu na Klinach rozszerzona rzeczywistość wspiera pracę chirurgów bariatrycznych i pacjentów z otyłością. Wykonano tam laparoskopową operację rewizyjną z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości HoloLens2 firmy Microsoft oraz dedykowanego oprogramowania.

Nieleczona otyłość, oprócz tego, że niesie ze sobą szereg negatywnych skutków dla zdrowia, to co najgorsze odpowiada za blisko 3 mln zgonów rocznie na świecie. Dla części pacjentów jedynym ratunkiem jest operacja bariatryczna. Szpital na Klinach wykonał laparoskopową operację rewizyjną z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości HoloLens2 firmy Microsoft oraz dedykowanego oprogramowania.

Zabieg przeprowadzono u 67 -letniej pacjentki, u której w wyniku wcześniejszych, dwóch nieudanych operacji bariatrycznych doszło do zniekształcenia i przemieszczenia się żołądka. Zabieg rewizyjny to skomplikowana operacja, którą poprzedza bardzo skrupulatna ocena stanu pacjenta i anatomii układu pokarmowego. W tym celu wykonuje się liczne badania rentgenowskie, endoskopowe i laboratoryjne.

Aby móc precyzyjnie zaplanować tego typu operację chirurg musi szczegółowo ocenić i sprawdzić anatomię żołądka i jelit pacjenta. Tradycyjnie w takim postępowaniu wykorzystuje się gastroskopię i badania RTG, które niestety nie dostarczają informacji na temat kształtu żołądka z zewnątrz, jak i jego przestrzennego obrazu. W związku z tym ograniczeniem, w Szpitalu na Klinach wykorzystujemy trójwymiarowe obrazowanie holograficzne, pozwalające na fizyczne obejście ciała pacjenta i zaglądnięcie w organ pod dowolnym kątem, bez konieczności „otwierania” pacjenta, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie całej operacji. To właśnie przed zabiegiem chirurg musi widzieć jak zniekształcony jest żołądek po poprzedniej operacji aby móc właściwie zrobić aktualną korektę - jak podkreśla prof. Tomasz Rogula – specjalista chirurgii bariatrycznej, dyrektor kliniczny Szpitala na Klinach.

Przeczytaj również: