25 października 2022

Inwestycje

Otwarcie oddziału Neonatologii im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała Szpitalowi Południowemu w Warszawie  sprzęt pozwalający leczyć i ratować życie noworodków. W związku z tym szpital postanowił nazwać jej imieniem nowo otwarty oddział.  To 12. oddział imienia WOŚP w Polsce, które nadawane jest również w uznaniu dla wysokiej jakości opieki medycznej.

Nowy oddział warszawskiej placówki

Otwarty oddział Neonatologii im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to przestrzeń przeniesiona ze Szpitala Solec. Placówka nie tylko rozpoczęła działalność w nowych murach, ale dzięki WOŚP dysponuje także najnowocześniejszym sprzętem potrzebnym do leczenia i ratowania życia noworodków urodzonych po 32. tygodniu ciąży. W naszym Oddziale Patologii Noworodka szpital będzie dziesięcioma stanowiskami (2 razy więcej niż na Solcu) opieki intensywnej, ciągłej i pośredniej. Na każdym stanowisku stanie nowoczesny, hybrydowy inkubator. W nowym oddziale będą do dyspozycji 4 stanowiska intensywnej terapii. 

Szpital otrzymał 4 respiratory, dzięki którym może prowadzić terapię oddechową inwazyjną i nieinwazyjną oraz aparat do wentylacji nieinwazyjnej z najnowocześniejszą funkcją synchronizacji oddechu. Poszerzyły się też jego możliwości diagnostyki przyłóżkowej dzięki nowemu aparatowi USG i RTG, na monitorze którego zdjęcie jest widoczne zaraz po wykonaniu, a także aparatem do wykonania badania EKG. 

Nowoczesny sprzęt medyczny 

W gabinecie zabiegowym, jak i w neonatologicznej izbie przyjęć stanęły nowe, otwarte inkubatory, a na sali cięć cesarskich znajduje się wykonane na zamówienie stanowisko recuscytacyjne dla bliźniąt. Inkubator transportowy z respiratorem umożliwi nam bezpieczne przewożenie pacjentów. Fundacja WOŚP wyposażyła również sale porodowe w sprzęt monitorujący czynność serca płodu. Na monitorze zbiorczym położne mogą obserwować wszystkie rodzące i w razie konieczności reagować. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo matki i dziecka. Na wszystkich salach porodowych stoją stanowiska resuscytacyjne z czerwonym serduszkiem WOŚPu. 

Wartość otrzymanego przez Oddział Neonatologii, Blok Porodowy i Oddział Położniczy sprzętu to 6 milionów złotych. Mamy nadzieję, że tak nowocześnie wyposażony oddział będzie służył dzieciom nie tylko urodzonym w Szpitalu Południowym ale także w oddziałach o niższej referencyjności. 

Przeczytaj również: