1 grudnia 2020

Inwestycje

Nowy szpital modułowy gotowy na przyjęcie pacjentów

Chorzy na COVID-19 mogą być już leczeni w nowym obiekcie szpitala w Bolesławcu. Cały oddział został zbudowany ze specjalnych kontenerów. Jego budowa kosztowała 8 mln złotych.

Szpital w Bolesławcu jest placówką, w której hospitalizowanych jest najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem w zachodniej części województwa dolnośląskiego. Od wczoraj pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2 mogą być leczeni w nowym oddziale w całości zbudowanym z kontenerów. Na terenie nowego obiektu może być hospitalizowanych jednocześnie 65 pacjentów. Placówka stanęła na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Budowa nowego oddziału w Bolesławcu rozpoczęła się w sierpniu. Stworzony z kontenerów budynek został w całości przewieziony z Niemiec, a konkretniej z miasta Görlitz, w którym także pełnił funkcję szpitala. Proces transportu i montażu 28 elementów całego budynku trwał pięć nocy. Przez dwa miesiące w ekspresowym tempie wykończono oraz wyposażono budynek o powierzchni prawie 1300 m2, z potencjałem 65 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych. Szpital stanowi nowoczesną infrastrukturę, z komfortowymi warunkami bytowymi, ale również z pełnym zapleczem dla kadry medycznej. 

W modułach znajdują się sale jedno-, dwu-, a także trzyosobowe wraz z łazienkami. Zespół medyczny, który będzie pracował na terenie nowego obiektu, liczy 60 osób. Podstawą realizacji tak szybkiej inwestycji jest współpraca między władzami powiatu, miasta, urzędu marszałkowskiego oraz urzędu wojewódzkiego.

- Budowa szpitala kontenerowego ruszyła latem i była jednym z elementów przygotowań do walki z kolejną falą epidemii. Jako samorząd województwa sfinansowaliśmy w całości budowę oraz wyposażenie szpitala, przeznaczając na ten cel 8,2 mln zł ze środków unijnych - powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski.

Stworzony oddział kontenerowy pozwoli na przywrócenie do pracy oddziału pediatrycznego.

- W przyszłości zaś powrócą kolejne funkcjonalności szpitala - do tej pory wyłączone ze względu na zapotrzebowanie na łóżka dla chorych na COVID-19 – podkreślił wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski. 

Władze województwa dolnośląskiego zaznaczają także, że szpital w Bolesławcu w pełni realizuje świadczenia medyczne, które związane są zarówno z diagnostyką, jak i leczeniem COVID-19. Lecznica posiada laboratorium biologii molekularnej PCR, własną diagnostykę obrazową oraz 12 terenowych punktów poboru wymazów. W skład wyposażenia szpitala wchodzą także trzy karetki wymazowe, izolatorium oraz szpital tymczasowy i oddział zakaźny. 

Po zakończeniu pandemii oddział modułowy, który obecnie przeznaczony jest na hospitalizację pacjentów zakażonych koronawirusem, także zostanie wykorzystany. Będzie pełnił funkcję pełnowymiarowego budynku szpitalnego przyjmującego pacjentów bez zakażenia. Może funkcjonować np. jako zakład opieki długoterminowej. Budynek został postawiony zgodnie z prawem budowlanym, a jego konstrukcje i przystosowanie będzie służyć lokalnej społeczności przez wiele lat.

Przeczytaj również: