21 lipca 2023

Inwestycje

Modernizacja placówki w Grajewie

Szpital w Grajewie przechodzi gruntowną modernizacje. Jej efektem ma być większy komfort przebywania dla pacjentów przebywających w placówce, a dla personelu medycznego zwiększony komfort pracy. Remont przeszły już wszystkie odziały - poza chirurgią. Szansą na zmianę tego stanu ma być przyszłoroczna edycja programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład.”

W grajewskim szpitalu w ostatnim czasie zrealizowano wiele kluczowych dla funkcjonowania placówki inwestycji. Wśród wyremontowanych oddziałów znalazł się Oddział zakaźny, a także Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Prace renowacyjne nie ominęły także sterylizatorni oraz przestrzeni laboratorium. Najnowszą iwnestycją był zakup nowoczesnej karetki wraz z pełnym wyposażeniem. 

Jak podkreśla dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie Marta Romanowska zakupiony sprzęt był niezbędny do prawidłowego funkcjonowania placówki. - Ssak automatyczny, respirator, przyrząd do szybkiej intubacji, sprzęt niezbędny do transportu pacjentów.

Na zaplanowaną gruntowną modernizację czeka serce szpitala, jakim jest oddział chirurgiczny.  Jak podkreślał dr Adam Leszczyński, ortopeda - To poprawi komfort pacjentów, jak też lekarzy, poza tym wizerunek szpitala rośnie, mając dobre warunki lokalowe. 

To inwestycja niezbędna w szpitalu, w którym rocznie wykonywanych jest ok. 8 tys. operacji i zabiegów, ale też kosztowna. Samorząd powiatu nie jest jej w stanie z własnych środków zrealizować.  

- Jedyny w szpitalu oddział, który wymaga kompletnego remontu, to jest największy oddział. Powiat już w zeszłym roku próbował rozstrzygnąć tę kwestię przetargową - mówił Waldemar Remfeld, starosta grajewski.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez portl TVP 3 Białystok samorząd powiatu o dofinansowanie na modernizację oddziału będzie ubiegał się z kolejnej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie mogą składać po trzy wnioski na realizację wybranych zadań. 

Modernizacja oddziału będzie kosztowała ok. 8 mln zł. Rządowe dofinansowanie pozwala na realizację inwestycji przy niewielkim wkładzie własnym samorządów.

Przeczytaj również: