21 lipca 2023

Sprzęt i Innowacje

Dodatkowe 15 mld zł dla systemu ochrony zdrowia

Suma ta przeznaczona będzie na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia i pozostałych wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach, a także, co bardzo istotne, kosztów inflacji. Dodatkowe środki trafią też na wzrost wycen w obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

 

- Od 1 lipca rosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. Oznacza to podwyżkę w każdej grupie pracowników medycznych o średnio ponad 12%  – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister wyjaśnił, że na podwyżki minimalnego wynagrodzenia trafi w ciągu roku 6,91 mld zł. Na wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie rosnących kosztów placówek medycznych w związku ze wzrostem inflacji przewidziano 7,48 mld zł, z kolei na wzrost wycen w internie, chirurgii ogólnej i położnictwie  - 660 mln zł.

- Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom odwróci się tendencja wzrostu zadłużania szpitali. To jest potężny zastrzyk finansowy – dodał minister. 

Filip Nowak, prezes NFZ, zaznaczył, że ponad 95% placówek medycznych, które uzyskają nowe finansowanie ma zagwarantowane środki na zabezpieczenie wszystkich swoich potrzeb. Około 4% szpitali borykających się z problemami, które będą miały problem z wyjściem na plus, będą mogły skorzystać z pomocy NFZ. „Wspólnie z dyrektorami Oddziałów Wojewódzkich NFZ będziemy pomagać tym placówkom szukać rozwiązania problemów finansowych” – zapewniał.

Oddziały wojewódzkie NFZ od początku lipca przystąpiły do aneksowania umów z placówkami medycznymi.

- Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów. To się już dzieje. Ponad 75% aneksów jest już podpisanych – dodał prezes Nowak.

Aneksowania nie wymaga ryczałt dla szpitali z sieci szpitali. Dzisiaj zostały wysłane do szpitali nowe wysokości ryczałtu. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł.

 

Przeczytaj również: