5 października 2021

Planowane inwestycje

Budowa nowego szpitala w Gliwicach już wkrótce

Przygotowania do budowy nowego szpitala w Gliwicach zmierzają do finału. Powstanie obiekt na miarę XXI wieku, w którym stworzone zostaną komfortowe warunki leczenia pacjentów. Dokumentację projektową nowego szpitala miejskiego w Gliwicach, który ma powstać przy ul. Kujawskiej, otrzymały już władze miasta. Projekty są weryfikowane. Trwa procedura uzyskiwania pozwoleń budowlanych. Potem powinien zostać ogłoszony przetarg, aby budowa mogła ruszyć w 2022 r.

Połączenie funkcji różnych obiektów

Nowy szpital ma przejąć funkcje realizowane obecnie w dwóch budynkach Szpitala Miejskiego nr 4 - przy ul. Kościuszki i przy Zygmunta Starego. Szpital przy ul. Zygmunta Starego to dawny szpital wojskowy przejęty w 2012 r. przez miasto i włączony do szpitala nr 4 - obecnie jest jednym z trzech tzw. jednoimiennych szpitali zakaźnych w woj. śląskim.

Wizualizacja: INDUSTRIA; Fot: Urząd Miasta w Gliwicach

- Długo przygotowywaliśmy się do tej inwestycji. Konsultowaliśmy jej założenia z wieloma środowiskami, m.in. medycznym oraz projektantami. Zależało nam na tym, aby doprecyzować różnorodne aspekty przedsięwzięcia tak, aby szpital był jak najlepiej dostosowany do współczesnych wymogów i uwzględniał w jak największym stopniu wyzwania, przed jakimi staje sektor medyczny i służba zdrowia. Duże znaczenie miały m.in. doświadczenia związane z walką z pandemią. Staraliśmy się równocześnie kroić inwestycję na miarę miasta oraz zabezpieczyć możliwość rozwoju placówki w przyszłości i jej ewentualnej rozbudowy – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, nadzorujący prace nad budową nowego szpitala.

Wizualizacja: INDUSTRIA; Fot: Urząd Miasta w Gliwicach

12 oddziałów na 5 kondygnacjach

Budynek, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, będzie miał kształt litery H. Zaplanowano w nim 5 kondygnacji. Na dachu obiektu znajdzie się lądowisko dla śmigłowców. W poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów: chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń, chirurgii urazowo-ortopedycznej, kardiologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej, chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym, okulistyki, urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, neurologiczny i udarowy, a także oddział rehabilitacji. Oddziały wyposażone będą w pokoje jedno- i dwuosobowe. Na oddziałach przewidziano miejsce na 356 łóżek dla pacjentów.

Miasto zamierza wznieść taki szpital na działce przy skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Ceglarskiej, położonej nieopodal węzła Drogowej Trasy Średnicowej, z łatwym dojazdem z różnych części miasta i z odpowiednim miejscem na parkingi.

Wizualizacja: INDUSTRIA; Fot: Urząd Miasta w Gliwicach

W szpitalu zaprojektowano takze nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu, który umożliwia wstępną ocenę stanu pacjenta. W obiekcie znalazło się także miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe: dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i pracownię rezonansu magnetycznego. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych.

Przeczytaj również: