Planowane inwestycje
Budowa nowego szpitala w Gliwicach już wkrótce
Przygotowania do budowy nowego szpitala w Gliwicach zmierzają do finału. Powstanie obiekt na miarę XXI wieku, w którym stworzone zostaną komfortowe warunki leczenia pacjentów. Dokumentację projektową nowego szpitala miejskiego w Gliwicach, który ma powstać przy ul. Kujawskiej, otrzymały już władze miasta. Projekty są weryfikowane. Trwa procedura uzyskiwania pozwoleń budowlanych. Potem powinien zostać ogłoszony przetarg, aby budowa mogła ruszyć w 2022 r.
Połączenie funkcji różnych obiektów
Nowy szpital ma przejąć funkcje realizowane obecnie w dwóch budynkach Szpitala Miejskiego nr 4 - przy ul. Kościuszki i przy Zygmunta Starego. Szpital przy ul. Zygmunta Starego to dawny szpital wojskowy przejęty w 2012 r. przez miasto i włączony do szpitala nr 4 - obecnie jest jednym z trzech tzw. jednoimiennych szpitali zakaźnych w woj. śląskim.
Wizualizacja: INDUSTRIA; Fot: Urząd Miasta w Gliwicach
- Długo przygotowywaliśmy się do tej inwestycji. Konsultowaliśmy jej założenia z wieloma środowiskami, m.in. medycznym oraz projektantami. Zależało nam na tym, aby doprecyzować różnorodne aspekty przedsięwzięcia tak, aby szpital był jak najlepiej dostosowany do współczesnych wymogów i uwzględniał w jak największym stopniu wyzwania, przed jakimi staje sektor medyczny i służba zdrowia. Duże znaczenie miały m.in. doświadczenia związane z walką z pandemią. Staraliśmy się równocześnie kroić inwestycję na miarę miasta oraz zabezpieczyć możliwość rozwoju placówki w przyszłości i jej ewentualnej rozbudowy – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, nadzorujący prace nad budową nowego szpitala.
Wizualizacja: INDUSTRIA; Fot: Urząd Miasta w Gliwicach
12 oddziałów na 5 kondygnacjach
Budynek, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, będzie miał kształt litery H. Zaplanowano w nim 5 kondygnacji. Na dachu obiektu znajdzie się lądowisko dla śmigłowców. W poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów: chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń, chirurgii urazowo-ortopedycznej, kardiologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej, chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym, okulistyki, urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, neurologiczny i udarowy, a także oddział rehabilitacji. Oddziały wyposażone będą w pokoje jedno- i dwuosobowe. Na oddziałach przewidziano miejsce na 356 łóżek dla pacjentów.
Miasto zamierza wznieść taki szpital na działce przy skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Ceglarskiej, położonej nieopodal węzła Drogowej Trasy Średnicowej, z łatwym dojazdem z różnych części miasta i z odpowiednim miejscem na parkingi.
Wizualizacja: INDUSTRIA; Fot: Urząd Miasta w Gliwicach
W szpitalu zaprojektowano takze nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu, który umożliwia wstępną ocenę stanu pacjenta. W obiekcie znalazło się także miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe: dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i pracownię rezonansu magnetycznego. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych.
Przeczytaj również:
-
Konferencje
VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia | Warszawa | 28.08.2025
VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia | Warszawa | 28.08.2025
Już 28 sierpnia 2025 r. w Hotelu Four Points by Sheraton w Warszawie (ul. Suwak 7B) odbędzie się VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia – prestiżowe...
Czytaj więcej -
Konferencje
II Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej | Warszawa | 17-18.10.2025
II Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej | Warszawa | 17-18.10.2025
W dniach 17-18 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się II edycja cieszącego się olbrzymią popularnością Ogólnopolskiego Kongresu Opieki...
Czytaj więcej -
Planowane inwestycje
Pomorskie szpitale z 700 mln wsparcia
Pomorskie szpitale z 700 mln wsparcia
Do pomorskich szpitali trafi prawie 700 mln złotych. W ramach KPO placówki medyczne otrzymały na onkologię prawie 423 mln złotych, a 49 mln złotych na...
Czytaj więcej