24 listopada 2020

Planowane inwestycje

Powstaje Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów

Centrum znajdzie się w Bytomiu w kompleksie budynków szpitala przy ul. Batorego.

Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów będzie leczyć i diagnozować chorych na nowotwory dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod terapeutycznych. Wśród stosowanych form leczenia znajdzie się hiperbaria tlenowa, polegająca na leczeniu urazów i schorzeń w komorze hiperbarycznej, a także  metoda fotodynamiczna, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, eksponowane na specyficzny rodzaj światła, które przyczyniają się do katalizacji powstania tlenu singletowego i innych reaktywnych form tlenu, działających toksyczne m.in. na komórki nowotworowe.

Na potrzeby Centrum zostanie zakupiony najnowocześniejszy sprzęt, w tym pracownia endoskopowa, usg, ekg. Zostanie też zakupiony tomograf, angiograf, i kriokomory – zaznacza Katarzyna Guz, rzeczniczka prasowa Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

Zakupiony tomograf ma pomóc placówce w wykrywaniu obecności guzów śródczaszkowych lub krwiaków pourazowych. Z kolei angiograf pozwoli personelowi lepiej ocenić krążenie mózgowe, krążenie w naczyniach doprowadzających krew do głowy, rąk i nóg, a także w płuchach, naczyniach jamy brzusznej, czy tętnicach wieńcowych. Kriokomory mogą zmniejszyć z kolei ból, zapalenia, a nawet przyczynić się do złagodzenia wielu schorzeń, dzięki działaniu niskiej temperatury na organizm pacjenta.

Ośrodek będzie posiadał sale 2 i 3-osobowe, które połączone zostaną węzłem sanitarnym. Koszt całej inwestycji powinien zamknąć się w kwocie 34 milionów złotych.

Nie są to jednak jedyne zmiany. Równolegle z budową centrum modernizowane będą łazienki dla chorych na terenie całego szpitala. Placówka systematycznie dokonuje również zakupów nowoczesnego sprzętu. Urządzenia szpitalne wzbogaciły się m.in. o mammograf.  Zakupiono także „pralnico- wirówkę” i wytwornicę pary, które będą wykorzystywane na potrzeby pralni szpitala oraz centralnej sterylizatorni.

Przeczytaj również: