17 lipca 2017

Inwestycje

Pomorskie walczy z chorobami cywilizacyjnymi

Blisko 365 mln zł warte są projekty, które zostały zakwalifikowane do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Dzięki inwestycjom powstaną nowoczesne bloki operacyjne oraz poradnie specjalistyczne. Zakupiony zostanie również nowy sprzęt i aparatura medyczna.

Inwestycje zaplanowane w 10 szpitalach województwa pomorskiego będą kosztować łącznie 365 mln zł. Przeważająca część tej sumy, wynosząca 228 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Projekty mają na celi poprawę jakości świadczonych usług oraz skrócenie czasu oczekiwania przez pacjentów cierpiących m.in. na cukrzycę, nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego i kostno-stawowego  Dzięki inwestycjom powstaną specjalistyczne pracownie oraz bloki operacyjne. 

Dotacja dla Szpitali Pomorskich

W ramach dotacji z RPO sfinansowane zostanie utworzenie ośmiu poradni specjalistycznych m.in. ortopedii i traumatologii narządów ruchu, diabetologicznej, kardiologicznej czy onkologicznej. Wszystkie działać będą w Szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Wejherowie należącym do spółki Szpitale Pomorskie, który dzięki dofinansowaniu zyska także nowy budynek z siedmioma salami operacyjnymi. Znajdą się tam również oddziały angiologiczny, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej oraz Centrum Endoskopii. Inwestycje te pochłoną blisko 197 mln zł.  Drugi ze szpitali należących do spółki Szpitale Pomorskie - Szpital Morski im. PCK w Gdyni zyska oddział hematologiczny.

Inwestycje nie ominą również stolicy województwa. W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku powstanie jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w Europie. Będzie tam osiem sal zabiegowych m.in. o specjalności: chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii i ginekologii oraz sala kardiochirurgiczna hybrydowa. Projekt zakłada także szkolenia dla specjalistów, którzy będą korzystali z tej supernowoczesnej placówki. Dzięki dofinansowaniu szpital utworzy również oddział urologiczny z salą zabiegową i salą endoskopii urologicznej oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Planowane jest też uruchomienie infolinii onkologicznej. Łącznie działania w gdańskim szpitalu będą kosztować 81 mln zł. 

Nowoczesne bloki operacyjne 

Również w Bytowie oraz Malborku inwestycje obejmą bloki operacyjne. W tym pierwszym zostanie on zmodernizowany, w drugim – powstanie od podstaw. Będzie składał się z jednej sali operacyjnej, a w ramach dotacji zyska także nowoczesne wyposażenie. Dodatkowo w Bytowie zmiany obejmą również oddział wewnętrzny i chirurgię.  Natomiast w Nowym Dworze Gdańskim, który także uzyskał wsparcie, zostanie zmodernizowany oddział wewnętrzny – będą w nim łóżka geriatryczne, a personel skorzysta ze szkoleń. Koszt szacowany jest na prawie 4 mln zł. 

Jak pisaliśmy już na łamach medinwestycje.pl, dotacje RPO obejmą również inwestycje prowadzone w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Placówka otrzyma 21 mln zł, a cała inwestycja pochłonie 49 mln zł.  Działające w szpitalu oddziały kardiologiczny, udarowy, neurologiczny, wewnętrzny i chirurgiczny zostaną przebudowane. Powstanie pracownia diagnostyki obrazowej wyposażona w tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, a także blok operacyjny z centralą sterylizatornią. 

Lepsza diagnostyka

Szpital w Lęborku dzięki dofinansowaniu w ramach RPO zamierza znacząco  podnieść jakość opieki kardiologicznej. Nowe wyposażenie zyskają oddziały kardiologiczny i rehabilitacji kardiologicznej oraz poradnia. Zmiany obejmą również oddziały diabetologiczny, neurologiczny, geriatryczny, onkologiczny i psychoonkologiczny, co w sumie będzie kosztować ponad 6 mln zł. Z kolei w Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza w Chojnicach rozwijana będzie onkologia. Powstanie centrum diagnostyki i terapii onkologicznej. Będzie nowa pracownia endoskopowa, gabinet zabiegowy z pracownią biopsji, poradnie specjalistyczne oraz dzienny oddział chemioterapii. Prace i wyposażenie będą kosztować blisko 8 mln zł. 

Ostatnim projektem objętym dofinansowanie jest utworzenie sali gastroenterologicznej na oddziale wewnętrznym Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Doposażony zostanie zakład patomorfologii i diagnostyki laboratoryjnej. Inwestycja obejmie też aptekę przyszpitalna, w której powstanie pracownia cytostatyków, które przeznaczone są dla pacjentów onkologicznych. Łącznie Szpital wyda 14 mln zł. 

W skrócie: 

  • Projekty zakwalifikowane do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 warte są 365 mln zł
  • Realizowane będą przez 10 szpitali działających w regionie
  • Projekty nastawione są na walkę z chorobami cywilizacyjnymi – cukrzycą, nowotworami, chorobami układu sercowo-naczyniowego i kostno-stawowego
 

Przeczytaj również: