14 marca 2022

Sprzęt i Innowacje

Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasach kryzysu

Placówki medyczne stoją przed nie lada wyzwaniem. Trudnością są nie tylko zmieniające się przepisy prawa zamówień publicznych, ale także burzliwe, niespokojne czasy, od pandemii po pomoc Ukrainie. Jakich nowości dla szpitali i firm można się spodziewać w tym roku? Te tematy pojawią się na targach SALMED podczas dyskusji ekspertów oraz zaplanowanego tuż po niej praktycznego szkolenia.

- Zamówienia publiczne nabierają szczególnego znaczenia w trudnych czasach: najpierw pandemii, a teraz dodatkowo sytuacji na Ukrainie - mówi Michał Gajdek, Senior Associate, Kancelaria DZP, specjalista od zamówień publicznych w ochronie zdrowia. - Placówki działają w warunkach zmieniających się przepisów i struktury zakupów. Zaopatrują się także w wyroby, które następnie przekazują szpitalom na Ukrainie. 

Co nas czeka?

O tym, jak w ostatnich latach zmieniało się prawo zamówień publicznych oraz o tym, czego szpitale i firmy mogą spodziewać się w tym roku, eksperci porozmawiają podczas debaty pt.: „Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasach kryzysu”, poświęconej zamówieniom publicznym w kontekście wyrobów medycznych. Dyskusja zaplanowana na 23 marca w godz. 11.00-13.00, wzbogaci program Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED. Wezmą w niej udział prawnicy, przedstawiciele producentów wyrobów medycznych, szpitali oraz Urzędu Zamówień Publicznych.

- Będziemy rozmawiać o tym jak pandemia a także sytuacja w Ukrainie wpłynęła na zamówienia publiczne. Eksperci powiedzą czego możemy spodziewać się w tym i kolejnym roku powołując się na przepisy, źródła finansowania wybranych kategorii wyrobów medycznych m.in. z funduszy publicznych. Pojawi się temat opisu przedmiotu zamówienia na sprzęt medyczny. Tu powiemy jak wyglądają przepisy a jak praktyka. Nasi prelegenci przybliżą cenowe i pozacenowe kryteria wyboru w zamówieniach medycznych. Oczywiście mając na względzie ekspozycję targów nie zabraknie także tematu serwisowania sprzętu medycznego w ramach zamówień publicznych – mówi Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED. 

W dyskusji udział potwierdzili:

  • Michał Trybusz,  przedstawiciel Urzędu Zamówień Publicznych 
  • Magdalena Żak, przewodnicząca Komisji ds. zamówień publicznych POLMED 
  • Tomasz Hajdyła, ekspert prawny POLMED
  • Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali
  • Piotr Miadziołko, prezes zarządu Neomedix, były dyrektor szpitala powiatowego i wiceprzewodniczący Rady Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali
  • Michał Gajdek, Senior Associate, Kancelaria DZP, specjalista od zamówień publicznych w ochronie zdrowia 
  • Adam Twarowski, Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Panel ekspertów poprowadzi Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu CowZdrowiu.pl.

Prawo zamówień publicznych optymalniej

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych obowiązująca od stycznia 2021 roku wprowadziła wiele znaczących zmian. Niestety niektóre z nich nadal budzą wiele wątpliwości. Szansą na ich rozwianie jest szkolenie pt.: „Prawo zamówień publicznych optymalniej”, które odbędzie się podczas targów SALMED, tuż po debacie ekspertów 23 marca o godz. 14.00. 

- W Nowej Ustawie są także i takie przepisy, które warto wykorzystać ale zamawiający sięgają po nie zbyt nieśmiało, lub zbyt rzadko, lub w ogóle ich nie wykorzystują. Tymczasem w szczególności z uwagi na  niezwykle trudną generalnie sytuacją związaną z pandemią,  warto wykorzystać każdy instrument, który daje nam jakąkolwiek szansę na lepsze rozwiązania. Proponujemy zapoznanie się z kilkoma możliwościami w ustawie Prawo zamówień publicznych, które lepiej wykorzystane mogą przynieść, także szpitalom i innym jednostkom służby zdrowia korzyść  w realizacji zamówień  publicznych. Ponadto zaprezentowane będą rekomendacje usprawnienia systemu zarządzania, planowania i monitorowania w obszarze zamówień publicznych – zachęca do udziału Małgorzata Niemiec, arbiter certyfikowany audytor i szkoleniowiec.

Adresatami tego wydarzenia są dyrektorzy szpitali, dyrektorzy administracyjni lub do spraw ekonomicznych, osoby zajmujące się obsługą przetargów w szpitalach, reprezentanci administracji samorządowej, przedstawiciele stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz wszyscy zainteresowani tematyką sprawnego zarządzania pionem zamówień publicznych szpitali i jego usprawnieniem.

Szkoleniem zainteresowani powinni być również przedstawiciele firm medycznych biorący lub chcący brać udział w przetargach publicznych.

Temat zamówień publicznych to tylko część bogatego programu wydarzeń towarzyszącego targom SALMED. W ciągu trzech dni partnerzy w tym m.in.: Polska Federacja Szpitali, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ, Wielkopolska Izba Lekarska zorganizują panele dyskusyjne i warsztaty, które także wpisują się w aktualne problemy sektora ochrony zdrowia. >> Więcej o programie

SALMED to najważniejsze w Polsce kompleksowe targi sprzętu medycznego gromadzące liderów rynku. Są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy przedstawicielami świata medycyny, biznesu i nauki. Podczas organizowanych w cyklu dwuletnim Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED zostaną zaprezentowane oferty producentów oraz dostawców aparatury i instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik i gabinetów medycznych, a także sprzęt laboratoryjny i rehabilitacyjny. 

Targi Salmed organizowane przez Grupę MTP potrwają od 23 do 25 marca. Odbywać się będą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej o targach: www.salmed.pl

Przeczytaj również: