14 marca 2022

Planowane inwestycje

Pierwsze na Północnym Mazowszu centrum onkologii

W Szpitalu Wojewódzkim w Płocku powstanie pierwszy na Północnym Mazowszu ośrodek, w którym specjaliści kompleksowo zajmą się leczeniem nowotworów. Prace w placówce już zostały rozpoczęte. Pierwsi pacjenci powinni móc skorzystać z pomocy już pod koniec przyszłego roku.

Zmiana na lepsze

Inwestycja przewidziana w szpitalu wojewódzkim będzie kosztować ponad 60 milionów złotych. Całość inwestycji zostanie sfinansowana z budżetu województwa mazowieckiego. W nowym ośrodku pomoc będzie mogło uzyskać nawet 1,5 tysiąca pacjentów. Pierwsi pacjenci będą mogli trafić do szpitala na przełomie 2023 i 2024 roku. 

- Docelowy czas realizacji to jest 24 miesiące i tak naprawdę jest obiekt o powierzchni około 9 tysięcy metrów kwadratowych, czterech kondygnacjach, w tym jednej kondygnacji podziemnej – mówi Dawid Osmólski, wykonawca inwestycji.

Warto zaznaczyć, że w Płocku co roku wykrywanych jest około 2,5 tysiąca nowotworów. Mieszkańcy tej części Mazowsza dotychczas, aby skorzystać z pomocy specjalistów i skutecznych metod leczenia musieli jechać do Warszawy, Łodzi albo Bydgoszczy.

Kompleksowa pomoc

Pacjent, który trafi do centrum onkologii w Płocku będzie mógł skorzystać z specjalistycznej i kompleksowej pomocy. Zaczynając od pełnej diagnostyki, na leczeniu najnowszymi metodami medycyny kończąc.

W Płocku powstanie pierwszy na Północnym Mazowszu ośrodek, który kompleksowo zajmie się leczeniem nowotworów. Prace przy szpitalu wojewódzkim już trwają, a pierwsi pacjenci powinni znaleźć tu pomoc pod koniec przyszłego roku.

Kilka metod leczenia

Według pierwotnego zamysłu w Płocku miał powstać jedynie ośrodek specjalizujący się w radiologii. Wiadomo już jednak, że oprócz trzech akceleratorów do radioterapii, pacjenci którzy trafią do placówki, będą mieli dostęp również do innych metod leczenia nowotworów. Wśród nich wyróżnić można m.in. zabiegi chirurgiczne oraz chemię. 

- Poradnie onkologiczne, badania PET, rezonansem, łóżka dla dziennej chemioterapii, łóżka, które będą dla osób po zabiegu radioterapii, także wszystko to co jest związane z onkologią – opowiada Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Płocku.

Przeczytaj również: