21 grudnia 2021

Sprzęt i Innowacje

Wielkopolska wzbogaci się o nowoczesne łóżka szpitalne dla dzieci

Powstające w Poznaniu Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) będzie wyposażone w łózka szpitalne polskiej produkcji. W ramach zamówienia koordynowanego przez Famed Żywiec placówka wzbogaci się m.in. o 189 łóżek Famed NEXO wraz z akcesoriami, 340 stolików przyłóżkowych, a także 66 wózków do przewożenia pacjentów Famed SPARK oraz fotele zabiegowe. Famed Żywiec zakończy dostawy wyposażenia w tegoroczną Wigilię.

Famed Nexo to sprzęt całkowicie polskiej produkcji. Jest to także jedno z najczęściej wybieranych przez placówki medyczne na świecie polskich łóżek szpitalnych. W minionych kilkunastu miesiącach dostarczyliśmy ponad 4 tysiące jego egzemplarzy do szpitali w kilkudziesięciu krajach, a także w ramach kontraktów realizowanych dla Światowej Organizacji Zdrowia. Głównie w odpowiedzi na potrzeby związane z pandemią Covid-19. Między innymi 400 egzemplarzy Nexo dostarczyliśmy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przekazała je do kilkudziesięciu polskich szpitali – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec. – Decydujący o tak częstym wyborze Nexo jest fakt, że łączy ono w sobie szeroką funkcjonalność z przystępną ceną. Ten model sprawdza się zarówno na oddziałach ogólnych, jak i intensywnej opieki medycznej. Elektryczne sterowanie i możliwość samodzielnej zmiany pozycji poprawiają komfort pobytu chorego w szpitalu, a pamiętamy również o jego bezpieczeństwie – dodaje Marek Suczyk.

W łóżkach zamontowane zostały chroniące przed upadkiem poręcze boczne, umieszczone na całej jego długości, a stała odległość pomiędzy nimi zapobiega przytrzaśnięciu palców czy dłoni. Co istotne z perspektywy najmłodszych pacjentów łóżko można opuścić do bardzo niskiej pozycji, dzięki czemu wchodzenie i schodzenie staje się bezpieczniejsze i zmniejsza się ryzyko upadków. Każdy egzemplarz przekazany do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka został wyposażony w materace oraz liczne akcesoria tj. uchwyty kaczki, uchwyty na basen czy wieszaki kroplówki. Zamówienie dla WCZD obejmuje również pięć ram ortopedycznych. Spośród przekazanych egzemplarzy Famed Nexo, 19 z nich posłuży jako łóżka wzmożonego nadzoru oraz łóżka do intensywnej terapii starszych dzieci. Zostały one doposażone w specjalne materace zmiennociśnieniowe i kliny pozycjonujące. Wszystkie łóżka wyposażone są w leże i sterowniki dostosowane do bardzo wczesnej mobilizacji pacjentów po operacji lub zabiegu. Wykonano je z użyciem antybakteryjnej technologii oraz w standardzie IPX6. 

Parametr IP odnosi się do klasy wodoszczelności sprzętu. Standard IPX6 oznacza, że łóżka posiadają ochronę przed strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem przez co najmniej 3 minuty, a tym samym mogą być sterylizowane w centralnych sterylizatorniach. Tego rodzaju „automatyzacja” procesu dezynfekcji wydatnie ułatwienia pracę personelu szpitala oraz ogranicza rozprzestrzenianie się zakażeń – wyjaśnia Michał Grossy, menadżer produktu w Famed Żywiec. – Oczywiście kluczowym zasobem, dla sprawnego działania systemu ochrony zdrowia są lekarze, pielęgniarki i pozostały personel, ale funkcjonalność nowoczesnego sprzętu medycznego wydatnie ułatwia im wykonywanie codziennych zadań – dodaje. 

Nowa siedziba WCZD posiada 7 kondygnacji oraz blisko 36 tys. m2 powierzchni użytkowej, na których znajdzie się ponad 2 tysiące pomieszczeń. Dla młodych pacjentów przygotowane zostaną jednoosobowe sale z węzłami sanitarnymi. Placówka przeznaczona będzie dla 354 dzieci i ich opiekunów. Zgodnie z założeniami inwestycja przewiduje zastosowanie nowatorskich rozwiązań medycznych. W szpitalu znajdzie się pierwszy w Wielkopolsce SOR dziecięcy. W nowym WCZD funkcjonować będzie dziewięć oddziałów szpitalnych, a także poradnie specjalistyczne oraz dziecięcy oddział rehabilitacyjny, przeniesione z różnych lokalizacji Poznania. To najważniejsza inwestycja w historii samorządu województwa wielkopolskiego.

Cieszymy się, że puste dotychczas sale Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka stopniowo zapełniają się nowoczesnym sprzętem medycznym, przybliżając tym samym dzień, w którym z placówki będą mogli korzystać lekarze i pierwsi pacjenci. To oczywiście przypadek, ale miłym akcentem jest fakt, że dostawy rozpoczęliśmy 6 grudnia, a więc w dzień Św. Mikołaja, a zakończymy je w Wigilię – podsumowuje Marek Suczyk

###

Famed Żywiec specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego. Firma działa w branży medycznej od 1947 roku, pozostając jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Swoje produkty dostarcza do odbiorców krajowych oraz już do 109 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki 

i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów. Niezawodność produktów bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów w Polsce i na świecie. Wysoce wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty produkcji oraz szeroki zakres możliwości dostosowania produktów firmy stanowią kluczową przewagę firmy w dynamicznie rozwijającej się branży medycznej.

Przeczytaj również: