5 sierpnia 2019

Planowane inwestycje

W Legionowie podpisano zgodę na budowę szpitala wojskowego

2 sierpnia 2019 roku  starosta powiatu legionowskiego Robert Wróbel podpisał pozwolenie na budowę szpitala wojskowego w Legionowie. Decyzje odebrali Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wraz z dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. dr hab. Grzegorzem Gielerakiem.

Budowa szpitala ma ruszyć jesienią bieżącego roku

Budowa ma ruszyć jesienią tego roku i potrwa do końca 2021 r., natomiast pierwsi pacjenci szpitala mają zostać przyjęci w połowie 2022 roku. Według założeń budynek będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i podziemny parking. Jego powierzchnia ma wynieść ok. 7 250 m2. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 150 mln złotych, a podstawowym źródłem finansowania są fundusze resortu obrony narodowej.

Powstanie 250 miejsc pracy

- To historyczna chwila. Starosta powiatu legionowskiego podpisał właśnie pozwolenie na budowę filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM), a więc szpitala w Legionowie. Szpitala, który będzie służył żołnierzom, ale także wszystkim mieszkańcom Legionowa i całego powiatu - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który dodał, że powstanie także 250 miejsc pracy. - Szpital będzie się składał z sześciu oddziałów. Będą w nim pracowali wybitni specjaliści, bo takich zatrudnia WIM. To zagwarantuje, że poziom leczenia w legionowskim szpitalu będzie wysoki - dodał minister Błaszczak.

Powstaną oddziały: chorób wewnętrznych, okulistyki i chirurgii

W nowej placówce mają znaleźć się oddziały: chorób wewnętrznych, chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, okulistyki oraz ginekologiczno-położniczy. Znajdą się też w niej trzy sale operacyjne oraz 90 łóżek, z czego 30% z nich będzie miało charakter stanowisk terapii intensywnej. Powstaną również pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Dodatkowo ma powstać izba przyjęć z 8-łóżkowym oddziałem obserwacyjnym przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami, która będzie otwarta przez całą dobę.

Kolejny ważny etap w budowie szpitala wojskowego

Umowa z WIM w sprawie budowy szpitala została podpisana w grudniu 2018 roku przez Ministra Obrony Narodowej. Od tamtej chwili powstała dokumentacja projektowa, uzyskano najważniejsze decyzje administracyjne i uzgodniono warunki techniczne. Podpisanie pozwolenia na budowę to kolejny ważny etap w budowie szpitala. Warto dodać, że za 11 dni od podpisania pozwolenia, zostanie rozstrzygnięte postępowanie przetargowe na wywołanie wykonawcy inwestycji.

W skrócie:

  • 2 sierpnia 2019 roku starosta powiatu legionowskiego Robert Wróbel podpisał pozwolenie na budowę szpitala wojskowego
  • Budowa ma ruszyć jesienią tego roku i ma trwać do końca 2021 roku
  • Dzięki inwestycji powstanie 250 miejsc pracy
  • W placówce znajdą się m.in. oddziały: chirurgii, kardiologii i intensywnej terapii

Przeczytaj również: