6 czerwca 2023

Sprzęt i Innowacje

Ukraiński sektor ochrony zdrowia w potrzebie – Polacy pomagają

Działania wojenne znacząco ograniczyły dostępność sprzętu medycznego w Ukrainie. Z jednej strony zapotrzebowanie na stoły operacyjne, łóżka szpitalne i inne wyroby medyczne jest ogromne, a z drugiej dostęp do nich jest trudniejszy m.in. z uwagi na ograniczone środki finansowe i utrudnioną logistykę. Ważnym elementem wsparcia są pieniądze i pomoc materialna przekazywana przez organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. Taka pomoc udzielana jest przez polskie podmioty, które kontynuują relacje handlowe z Ukrainą. 

Do szpitali w kilkunastu ukraińskich miastach w ostatnich miesiącach dostarczono niemal trzydzieści stołów operacyjnych Famedu Żywiec. Polski producent sprzętu medycznego utrzymuje sieć partnerską w Ukrainie i uczestniczy w odbywających się w tym kraju wydarzeniach branżowych. 

O odbudowie zniszczonego kraju rozmawiali Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, przy okazji kwietniowej wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie. Jak wskazuje Bank Światowy najpilniejszej interwencji wymaga infrastruktura transportowa, mieszkaniowa i energetyczna, jednak pomocy potrzebuje również sektor ochrony zdrowia. W opublikowanym pod koniec marca raporcie Lekarzy bez Granic* informowano: „To, czego świadkami były zespoły organizacji, można nazwać systemowym niszczeniem: domów, sklepów, placów zabaw, szkół i szpitali, obracanych w gruz przez nieustanne bombardowanie i ostrzał”. Z powodu zniszczeń warunki, w których pracują ukraińscy lekarze, szczególnie na terenach objętych działaniami wojennymi, bywają bardzo trudne. Zniszczone przez rosyjskie ataki infrastruktura budynków, uszkodzony lub rozszabrowany sprzęt oraz przerwy w dostawie prądu, to codzienność z jaką mają do czynienia.

– Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Ukraina potrzebuje wsparcia i dobrej jakości sprzętu medycznego – komentuje Ksenia Valter, menadżer produktu w firmie Protech Solutions z Kijowa. 

Firma od lat współpracuje z Famedem Żywiec, który zamówienia realizowane dla swojego partnera w Ukrainie uzupełnia o dodatkowe wyroby, przekazywane w formie darownizn. W ubiegłym roku żywiecki producent zaangażowany był także w projekt pomocowy realizowany przez Polską Misję Medyczną. Do szpitali w Ukrainie łącznie przekazano już sprzęt medyczny – łóżka szpitale dla dorosłych i dzieci, stoły operacyjne oraz wózki do transportu pacjentów – o wartości ok. 150 tys. złotych. 

Każdorazowo, przy okazji realizacji kontraktu przekazujemy dodatkowo nasze wyroby jako wsparcie dla dystrybutorów. Dopytujemy o dodatkowe zapotrzebowanie na sprzęt medyczny i w miarę możliwości staramy się wspierać szpitale przekazując urządzenia w darowiźnie. Konkretne produkty wybierane są w zależności od zgłaszanego zapotrzebowania – mówi Katarzyna Piątek, menadżer sprzedaży w Famed Żywiec.

Priorytet dla wydatków związanych ze wspieraniem armii powoduje, że procedury zakupowe dotyczące sprzętu medycznego są wydłużone i podlegają skrupulatnym analizom. Potrzeb jest wiele, a możliwości ograniczone. Szybką reakcję na dynamicznie zmieniającą się sytuację umożliwiają środki otrzymywane od fundacji charytatywnych, zarówno ukraińskich, jak i międzynarodowych. Pieniądze przekazane przez darczyńców przeznaczane są na zakup i dostarczenie na Ukrainę potrzebnego sprzętu - stołów operacyjnych, łóżek szpitalnych czy urządzeń tak diagnostycznych. Bardzo ważne jest przy tym wsparcie firm, które pomimo trudnych warunków logistycznych związanych z dostawą sprzętu, podejmują wyzwanie i w ten sposób wspierają ukraińską ochronę zdrowia. 

Aktywnie działamy, aby mimo trudnej sytuacji nasi rodacy mogli wracać do zdrowia w jak najbardziej komfortowych warunkach, a lekarze mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu wysokiej jakości. W ostatnim czasie we współpracy z Famed Żywiec dostarczyliśmy m.in. 27 nowoczesnych stołów operacyjnych, które zainstalowano w kilkunastu szpitalach na terenie całego kraju. Mimo trudnych warunków logistycznych i zagrożenia związanego z działaniami wojennymi, sprzęt dotarł tam, gdzie był najbardziej potrzebny – mówi Ksenia Valter, z Protech Solutions. 

Do ukraińskich szpitali dostarczone zostały uniwersalne stoły operacyjne, których funkcjonalność została opracowana tak, aby jeden egzemplarz mógł być stosowany w każdej dziedzinie chirurgii. To w obecnych warunkach szczególnie istotna kwestia. 

Polscy wytwórcy zaangażowani w odbudowę infrastruktury szpitalnej

W ostatnim czasie sprzęt Famedu eksponowany był podczas odbywających się w Ukrainie targów branżowych. Imprezy odbywające się w Kijowie i we Lwowie, w których spółka z Żywca uczestniczyła kolejny już raz, były chętnie odwiedzane przez specjalistów i przedstawicieli placówek medycznych. Famed Żywiec zgłosił akces do udziału w organizowanym przez PAIH programie powojennej odbudowie Ukrainy. 

Zakończenie wojny poprawi sytuację ukraińskiej służby zdrowia, która z pewnością będzie mogła liczyć na większe wsparcie. Będziemy chcieli włączyć się w odbudowę Ukrainy, czego pierwszym krokiem jest udział w ogłoszonym przez PAIH programie. Pomocna w tym wyzwaniu może być sieć partnerstw handlowych i serwisowych, którą niezmiennie utrzymujemy – podsumowuje Marek Suczyk, prezes Famed Żywiec. 

 

https://publicystyka.ngo.pl/miedzy-wrogimi-liniami-niszczenie-opieki-zdrowotnej-w-ukrainie-raport-lekarzy-bez-granic 

###

Famed Żywiec specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego. Firma działa w branży medycznej od 75 lat (marka Famed powstała w 1947 roku), pozostając jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Swoje produkty dostarcza do odbiorców krajowych oraz już do 111 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów. Niezawodność produktów bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów. 

Przeczytaj również: