28 października 2024

Inwestycje

Szpital w Lesznie inwestuje w bezpieczeństwo

Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. Jana Jonstona w Lesznie wzbogacił się o innowacyjne urządzenia do dezynfekcji, które – dzięki wykorzystaniu nowatorskich technologii – zwiększą bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego. Ich zastosowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się patogenów, co jest szczególnie istotne w kontekście walki z zakażeniami szpitalnymi oraz w sytuacjach wymagających wzmożonej ochrony zdrowia, np. w obliczu pandemii COVID-19 czy wzrostu zachorowań na grypę. 

Do lecznicy trafiły zaawansowane technologicznie urządzenia, w tym zamgławiacz do dezynfekcji powietrza i pomieszczeń oraz automatyczny i samojezdny robot zamgławiający, które – wykorzystując do zamgławiania kwas podchlorawy BMAsept, pozwalają uzyskać bezpieczną i zdrową przestrzeń, redukując ryzyko zakażeń szpitalnych. Są to najnowocześniejsze na świecie rozwiązania do dekontaminacji i dezynfekcji. Co skłoniło szpital, by zainteresować się technologiami, które stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku?

- W szpitalu nie ma miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o higienę szpitalną – podkreśla Beata Domżal, pielęgniarka epidemiologiczna leszczyńskiego szpitala.Proces zamgławiania jest uzupełnieniem strategii dezynfekcji, którą nieustannie realizujemy w naszej placówce, natomiast kluczową zaletą metody zamgławiania jest to, że preparat dezynfekcyjny jest w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych i najbardziej newralgicznych punktów, dzięki czemu poprawiamy czystość mikrobiologiczną, zapobiegamy zakażeniom szpitalnym i zwiększamy bezpieczeństwo biologiczne dla nowo przyjętych pacjentów.

Jak zaznacza Beata Domżal, do zainwestowania w technologie skłoniło lecznicę nie tylko szerokie spektrum działania biobójczego i skuteczność oddziaływania nawet na najtrudniejsze i lekooporne patogeny, ale również bezpieczeństwo i niezawodność urządzeń oraz kwasu podchlorawego. – Zarówno zamgławiacze, jak i środek zamgławiający w postaci kwasu podchlorawego, gwarantują bezpieczeństwo pracownikom, którzy wykonują proces zamgławiania, ale również pacjentom, którzy przebywają w placówce. Do inwestycji skłoniły nas dodatkowo szybkość procedury, co skraca czas wyłączenia pomieszczeń z użytku i oczywiście to, co najważniejsze, czyli skuteczność.

Szpital w Lesznie jest prawdopodobnie jedną z niewielu placówek w Polsce, który wprowadził tak innowacyjne technologie do dezynfekcji. Zamgławianie za pomocą zamgławiacza DeconMax oraz samojezdnego robota Bubble Fish, przy wykorzystaniu innowacyjnego kwasu podchlorawego, jest dopełnieniem całego procesu dekontaminacji. Co ważne, urządzenia są mobilne i przenośne, dzięki czemu maksymalne bezpieczeństwo mikrobiologiczne może zostać zapewnione w każdym miejscu i pomieszczeniu na terenie szpitala. Dodatkowo robot zamgławiający jest urządzeniem autonomicznym, który nie wymaga zaangażowania personelu. Automatycznie omija przeszkody i ludzi, nawigując do obszaru, w którym należy wykonać proces dezynfekcji.

- Podczas pandemii Covid-19 zauważyliśmy, że w środowisku medycznym brakuje efektywnych rozwiązań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa mikrobiologicznego pacjentom oraz personelowi medycznemu – mówi Ireneusz Reszel, Key Account Manager marki DeconLine. – Skłoniło nas to do poszukiwania technologii, które zagwarantują wysoce efektywną dekontaminację w placówkach służby zdrowia. W ten sposób dotarliśmy do rozwiązań, które wykorzystywane były na całym świecie, natomiast w Polsce pozostawały wciąż niezauważone. 

Jak podkreśla I. Reszel, oferowane urządzenia oraz substancje przeszły rygorystyczne testy jakościowe i spełniają najbardziej restrykcyjne normy sanitarne i epidemiologiczne. – Obecnie są to prawdopodobnie najbardziej innowacyjne rozwiązania do dezynfekcji w środowisku medycznym w Polsce. Natomiast kwas podchlorawy jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej wszechstronnych środków dezynfekujących. Co ważne, jest nie tylko niezwykle skuteczny w zwalczaniu drobnoustrojów, ale też jest przy tym bezpieczny dla ludzi i środowiska. W zakresie stężeń biobójczych uznawany jest za nietoksyczny, niedrażniący i nieuczulający dla komórek ludzkich, dzięki czemu do zamgławianych pomieszczeń można bezpiecznie wejść, bez konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej.

- Naszą misją jest ciągłe podnoszenie standardów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w szpitalu – podkreśla B. Domżal. – Wprowadzenie nowoczesnych technologii, to kolejny krok w kierunku zapewnienia najwyższego poziomu higieny oraz ograniczenia ryzyka zakażeń szpitalnych.

Dzięki nowym inwestycjom, szpital w Lesznie nie tylko wzmacnia swoje możliwości w zakresie zapobiegania zakażeniom, ale także stawia na innowacje, które stanowią fundament nowoczesnej opieki zdrowotnej.

 

Przeczytaj również: