1 lutego 2021

Planowane inwestycje

Ruszyła budowa ogromnego szpitala onkologicznego we Wrocławiu

Pokaźne centrum onkologiczne, które będzie służyć mieszkańcom Dolnego Śląska, powstaje przy ulicy Kosmonautów. Nowe centrum ma połączyć trzy istniejące już placówki. Budowa szpitala pochłonie 700 mln zł. Na terenie placówki w ciągu jednego roku ma być przeprowadzonych 32 tys. hospitalizacji i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych.

Działka, na której terenie ma stanąć nowy szpital, znajduje się przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu. Jej powierzchnia wynosi 22 ha. Nowa placówka ma połączyć w całość dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Planowany termin uruchomienia to 2025 rok.

Źródło: DUM

- Do tej pory pracowaliśmy nad wyborem koncepcji budowy nowego szpitala oraz przygotowaniem dokumentacji. Cieszę się, że dziś możemy zobaczyć pierwsze fizyczne postępy prac związane z przygotowaniem terenu przez archeologów i saperów. Ta niezwykle ważna dla Dolnoślązaków inwestycja nabiera realnego kształtu, choć przed nami jeszcze wiele wyzwań. Budowa nowego szpitala onkologicznego to priorytet dla samorządu województwa. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji nie tylko w skali naszego województwa, ale również w skali całego kraju - mówi Marcin Krzyżanowski wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Źródło: DUM

Rozmowy na temat budowy nowego szpitala onkologicznego trwały aż 20 lat. Teraz widać pierwsze fizyczne efekty prac. Saperzy i archeolodzy weszli już na teren przygotowany pod budowę nowego centrum. Jest to jeden z ważniejszych etapów dla bezpieczeństwa budowy i późniejszego funkcjonowania szpitala. Ich zadaniem jest bowiem sprawdzenie gruntu pod względem bezpieczeństwa. Jeśli wykryją oni w ziemi jakieś zagrożenia, np. powojenne niewybuchy, pociski czy niewypały muszą niezwłocznie zareagować. 

Obecnie na terenie nowego szpitala znajdują się dwa stanowiska archeologiczne. Zakończenie prac saperskich i archeologicznych zaplanowane jest na koniec bieżącego roku. Umowa z wykonawcą tego zadania opiewa na kwotę 1,9 mln zł. Co istotne, kończą się także prace nad drugim etapem, którym jest  koncepcja architektoniczna. 

Źródło: DUM

Następny etap prac będzie skupiać się na połączeniu Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych Onkologii z Dolnośląskim Centrum Onkologii.  Ma to nastąpić w lipcu 2021. Koniec bieżącego roku to z kolei planowane połączenie Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc z dwoma pozostałymi szpitalami.

Przeczytaj również: