1 lutego 2021

Sprzęt i Innowacje

NEO Hospital wykorzysta innowacyjne technologie MedApp

MedApp S.A., zacieśnia współpracę z Grupą NEO Hospital. W ramach podpisanej umowy, należący do Grupy Szpital na Klinach, wykorzysta technologię trójwymiarowej wizualizacji  obrazowych danych medycznych CarnaLife Holo przy realizacji nowego projektu badawczo-rozwojowego. Jego celem jest opracowanie nowej metody operacyjnego leczenia nowotworów trzonu macicy i szyjki macicy.

- Pandemia koronawirusa drastycznie wpłynęła na realizację programów profilaktycznych. Bardzo ucierpiała też diagnostyka. Z pandemii jako społeczeństwo wyjdziemy z zatrważającą skalą długu zdrowotnego. Musimy szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych i taką szansę dla kobiet chorych na raka szyki macicy i trzonu macicy tworzy nasz program badawczy oparty o małoinwazyjne metody terapeutyczne, nowoczesny sprzęt oraz innowacyjne systemy wpierające proces planowania zabiegów - Joanna Szyman Prezes Grupy NEO Hospital.

Rozwiązanie CarnaLife Holo zostanie wykorzystane przez NEO Hospital do realizacji projektu w zakresie operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy. Operacje wykonywane będą w krakowskim Szpitalu na Klinach w ramach dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. W ramach projektu Szpital zrealizuje 200 zabiegów. z wykorzystaniem robota DaVinci. Zabiegi będą dla pacjentek bezpłatne.

 - CarnaLife Holo usprawnia procesy diagnostyczne, co zwłaszcza w przypadku trudnych i skomplikowanych zabiegów może wpływać na precyzję działania lekarza i bezpieczeństwo. Cieszymy się, że nasze innowacje znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej, wspierając medyków podczas zabiegów chirurgicznych - mówi Krzysztof Mędrala, Prezes Zarządu MedApp.

CarnaLife Holo, to innowacyjny system przetwarzania i holograficznej wizualizacji danych medycznych, który umożliwia przedstawienie trójwymiarowych danych obrazowych w mieszanej rzeczywistości (ang. Mixd Reality) pochodzących z tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG, jak również innych modalności przechowujących dane w standardzie DICOM. Aplikacja CarnaLife Holo oferowana przez MedApp ma szerokie zastosowanie i może być wykorzystywana w celu poprawy bezpieczeństwa zabiegu poprzez jego łatwiejsze zaplanowanie, analizę przestrzennych relacji pomiędzy strukturami anatomicznymi i patologicznymi, jak również podczas samego zabiegu w celu uwidocznienia anatomii pacjentki. Lekarz może bowiem zweryfikować plan zabiegu w oparciu o trójwymiarowe wizualizacje oraz modele struktur anatomicznych lub zwykłe obrazowe dane medyczne.

System CarnaLife Holo w ramach projektu będzie wspierał planowanie zabiegów raka trzonu macicy oraz raka szyjki macicy. Wykorzystanie systemu zostało przewidziane dla  pacjentek, u których anatomia pola operacyjnego jest zaburzona. CarnaLife Holo pozwoli na przedstawienie danych w formie hologramu, z którym lekarz może wchodzić w interakcję. Hologram uwypukla skomplikowane, przestrzenne zależności pomiędzy strukturami anatomicznymi, co jest niezwykle istotne przy planowaniu zabiegów onkologicznych. Program Neo Hospital stanowi realną szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są takie wartości, jak: mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne oraz mniejsza ilość powikłań śród- i postoperacyjnych.

***
O MedApp:
MedApp to notowana na NewConnect spółka technologiczna, której innowacje rewolucjonizują sposób, w jaki można leczyć i ratować ludzkie życie. Firma oferuje unikalne rozwiązania softwarowe, wspomagające diagnostykę obrazową i usługi medycyny cyfrowej nowej generacji.

Pierwszym produktem wprowadzonym przez spółkę na rynek był CarnaLife System. Jest to zaawansowana platforma medycyny cyfrowej, która umożliwia lekarzowi ocenę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z różnymi schorzeniami oraz zdalne przeprowadzanie konsultacji o dowolnej porze dnia i w dowolnym miejscu. W zależności od wskazań medycznych pacjenci będący pod opieką personelu wykorzystującego platformę CarnaLife System, mierzą poziom glikemii, ciśnienie tętnicze krwi, wykonują badanie EKG, pomiar temperatury, pulsoksymetrię, itp. Platforma umożliwia także zbieranie danych dotyczących samopoczucia oraz innych parametrów związanych z monitoringiem objawów neuropsychiatrycznych.

CarnaLife Holo to innowacyjna technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych medycznych, wspierająca planowanie i przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Z pomocą gogli HoloLens 2 firmy Microsoft lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. Użytkownik może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem, między innymi obracając go, skalując, przemieszczając czy też wchodząc we wnętrze struktur anatomicznych - przy pomocy gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności i konieczności współpracy z dodatkowym technikiem. Gogle stanowią pomocniczy, interaktywny ekran dostępny podczas planowania zbiegu oraz w dowolnym miejscu sali zabiegowej, w każdym momencie jego trwania. Aplikacja CarnaLife Holo jest między innymi wykorzystywana w obszarze radiologii interwencyjnej, kardiologii, onkologii oraz ortopedii.

MedApp rozwija także innowacje, które wspierają kształcenie personelu medycznego. Dzięki aplikacji SurgeonEye wykorzystującej zasoby chmurowe, analiza wybranych modeli anatomicznych przedstawionych jako hologramy powoduje, że nauka anatomii i patomorfologii jest bardziej efektywna. Aplikacja umożliwia wyświetlenie różnego kontentu równocześnie. Mogą to być trójwymiarowe modele, pliki pdf, filmy czy nagrania audio, z którymi użytkownik może wchodzić w interakcję. SurgeonEye jest stworzony do szkolenia i edukacji lekarzy, studentów medycyny oraz kierunków pokrewnych takich jak fizyka medyczna, rehabilitacja czy inżynieria biomedyczna oraz wszystkich innych kierunków posiadających w programie studiów anatomię, patomorfologię lub zajęcia kliniczne.

MedApp na stałe współpracuje z międzynarodowymi liderami technologii i medycyny takimi jak Microsoft, GE Healthcare czy Johnson & Johnson, zapewniając swoim klientom bezpieczne gromadzenie, analizowanie i wizualizację nieograniczonej ilości danych.

Przeczytaj również: