12 kwietnia 2021

Sprzęt i Innowacje

Robot neurochirurgiczny za 3,7 mln zł już w Siedlcach

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II rozpoczyna się program leczenia przerzutów nowotworowych do kręgosłupa przy wykorzystaniu asystora neurochirurgicznego Excelsius GPS. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Znaczenie inwestycji 

Istotność zakupu nowoczesnego sprzętu w postaci asystora neurochirurgicznego podkreślają zarówno członek zarządu województwa mazowieckiego – Elżbieta Lanc, jak i prezes zarządu szpitala, który zwraca uwagę na zaawansowaną technologię urządzenia.

- To kolejny ultranowoczesny sprzęt medyczny, który trafił do szpitala wojewódzkiego, dzięki wsparciu samorządu województwa. Inwestycje w służbę zdrowia to od lat jeden z naszych priorytetów. Co roku wydatki na zdrowie to kluczowy rozdział w budżecie województwa. Tylko w tym roku przeznaczymy na ten cel ponad 400 mln zł – podkreśla Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

Fot:  Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach

Roboty neurochirurgiczne są wykorzystywane przez szpitale na całym świecie. Od lat w naszej placówce wdrażamy nowoczesne metody leczenia, stawiając na zaawansowane technologie medyczne, jednocześnie podnosząc kwalifikacje personelu. Cieszę się, że nasz szpital dołączył do grona światowych placówek, które posiadają robota Excelsius GPS. – zaznacza z kolei Marcin Kulicki, Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Pomoc w neurochirurgii

Użycie robota pozwala neurochirurgowi planować i nawigować po kręgosłupie pacjenta w czasie rzeczywistym. Warto także zaznaczyć, że w trakcie trwania zabiegu zdjęcia RTG są pobierane i importowane do systemu robotycznego. Następnie obrazy te są wykorzystywane do określenia rozmieszczenia śrub, a także ich rozmiarów. Przydadzą się także do stworzenia planu chirurgicznego. Podczas zabiegu narzędzia chirurgiczne cały czas wyświetlane są na ekranie, tak aby personel mógł je monitorować. Ten wyświetlacz pozwala chirurgowi przeglądanie informacji zwrotnych.

Fot:  Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach

Pacjenci naszego szpitala mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Wykorzystanie małoinwazyjnych technik prowadzi do krótszego pobytu w szpitalu i szybszej drogi do powrotu do zdrowia – mówi prof. Paweł Nauman – neurochirurg Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Koszt Inwestycji to ponad 3,7 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego. Kwota dotacji wyniosła 3 705 458,40 zł.

Przeczytaj również: