19 lipca 2021

Sprzęt i Innowacje

Robot do dezynfekcji trafił do USK w Opolu

Robot do dezynfekcji, który został sfinansowany z funduszów unijnych przez Komisję Europejską w Polsce, trafił już do USK w Opolu. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu skorzysta ze zdalnie sterowanego UVD Robota. Będzie on wykorzystywany do dezynfekowania pomieszczeń szpitalnych.

Dezynfekcja szpitala

Zakupiony przez szpital sprzęt to urządzenie, które usuwa chorobotwórcze mikroorganizmy takie jak wirusy, bakterie oraz grzyby. Robi to niszcząc promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA.

- Będzie ono uzupełnieniem do stosowanych przez nas obecnie w szpitalu zasad dezynfekcji i dekontaminacji sal szpitalnych, operacyjnych, korytarzy czy innych pomieszczeń, w których wykonywane są czynności medyczne - mówi Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, pielęgniarka epidemiologiczna USK w Opolu.

Fot.:  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu; Na zdjęciu: Agnieszka Bilewicz i Barbara Kenig z Działu Higieny USK w Opolu z robotem

Nowoczesne urządzenie

Dystrybutor urządzenia podkreśla, że jest to najnowocześniejsze urządzenie przeznaczone do dezynfekcji przy pomocy światła ultrafioletowego. Jego skuteczność jest zaś oparta na działaniu promieniowania UV-C.

Redukcja ryzyka przenoszenia patogenów to kwestia szczególnie istotna w takich miejscach jak oddziały intensywnej terapii, sale operacyjne, oddziały ratunkowe czy sale dla chorych.

- Zmniejszona liczba infekcji szpitalnych skutkuje poprawą jakości klinicznej i wyższą jakością opieki nad chorymi. Urządzenie oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Gdy personel medyczny przestaje mieć obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo, może w pełni oddać się leczeniu i opiece nad chorymi – komentuje Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce.

Funkcjonalność i wygoda 

UVD Robot to autonomiczne urządzenie, które po wstępnym zaprogramowaniu, działa samodzielnie, nie wymagając obsługi. Dystrybutor podkreśla, że pozwala to na obniżenie kosztów dezynfekcji (nie potrzebne są środki chemiczne), ale też oszczędności czasu i kosztów pracy personelu sprzątającego, który kontroluje efekt pracy robota za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Cykl dezynfekcyjny sali operacyjnej trwa zazwyczaj około 15-20 minut.

Przetarg Komisji Europejskiej

W ramach przetargu zorganizowanego przez Komisję Europejską takie roboty trafiły wcześniej do 9 polskich szpitali, a obecnie przekazano kolejne 9, w tym do USK w Opolu. Cena katalogowa takiego urządzenia to 340 tys. zł.

- Udało nam się je pozyskać za pośrednictwem Polskiej Federacji Szpitali, do której należy nasz szpital - mówi dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera. - Cieszymy się, bo dzięki temu możemy podnieść poziom bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego - komentuje dyrektor. 

Przeczytaj również: