27 stycznia 2022

Planowane inwestycje

Ponad 12,5 miliona na inwestycje związane z walką z COVID-19

Ponad 12,5 mln zł rządowych środków przekazanych zostanie na inwestycje związane z walką z Covid-19 w województwie Kujawsko-Pomorskiem. Mają one pokryć w sumie 27 zadań, dotyczących zabezpieczenia tlenowego, realizowanych  w 20 szpitalach w regionie.

Inwestycje oraz aktualna sytuacja epidemiczna były tematem konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, z udziałem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jana Gesska.

- Zużycie tlenu w szczycie czwartej fali wynosiło 37 ton, w kolejnej - 25 ton, obecnie jest to 17 ton na dobę. Choć nie mieliśmy sytuacji krytycznych, to cały czas wspólnie z zespołem uważamy, że jest konieczność zabezpieczenia tlenowego. Dlatego, dzięki środkom rządowym zaplanowane zostały inwestycje. W najbliższych dniach podpisane zostaną stosowne umowy z tymi szpitalami, w których prowadzone będą prace. To oczywiście nie koniec wsparcia. Planowane są również m.in. zakupy sprzętu i inne inwestycje związane z walką z Covid-19  – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Pacjentów w ostatnich dniach w szpitalach przybyło

- Na drugim poziomie leczenia koronawirusa mamy w tej chwili 701 pacjentów i jest to zdecydowanie mniej (o blisko 500), niż podczas szczytu czwartej fali, która miała miejsce 20 grudnia. Bilans ostatnich dni jest jednak niekorzystny. Od 21 do 25 stycznia w naszych szpitalach przybyło 63 pacjentów i to niestety prognostyk na początek piątej fali. Pod respiratorem znajduje się obecnie 65 osób. W szpitalu tymczasowym przebywa 13 pacjentów. W izolatorium jest obecnie 30 osób na 100 dostępnych miejsc. Zaznaczę w tym miejscu, że izolatorium w województwie kujawsko-pomorskim posiada m.in. zabezpieczenie medyczne, pielęgniarskie i jest jednym z lepszych w Polsce – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Najwięcej pacjentów w naszym regionie znajduje się obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim im. A. Jurasza oraz w szpitalach w: Radziejowie, Grudziądzu, zespolonym w Toruniu, w Mogilnie i  Aleksandrowie Kujawskim.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek powiedział, że obecnie, analizując przyrost zachorowań tydzień do tygodnia  województwo kujawsko-pomorskie plasuje się na czwartym od końca miejscu pod względem dynamiki wzrostu zachorowań, z wynikiem 93 procent.

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyliśmy wzrost liczby wymazów tydzień do tygodnia o ponad 6 tysięcy i obecnie realizujemy 31 tysięcy wymazów tygodniowo. Dodatnie wyniki wymazów stanowią około 26 procent. Czynnik ten bardzo jasno daje do zrozumienia, że epidemia przyrasta. Obserwowaliśmy nawet wzrost o jeden procent, analizując dzień do dnia – dodał.

47 zespołów wymazowych

Dyrektor Gessek poinformował także o tym, iż wciąż podejmowane są działania mające na celu uniknięcie kolejek w punktach wymazowych.

- Od początku stycznia uruchomiliśmy pięć dodatkowych zespołów wymazowych. Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim mamy ich 47. Stawiamy na punkty drive-thru po to, aby maksymalnie ograniczać przenoszenie się COVID-u w sytuacji kolejek. Dodatkowo wydłużyliśmy także czas operacyjny funkcjonowania wszystkich tych zespołów o ponad 220 godzin tygodniowo. Obecnie jest to ponad 940 godzin tygodniowo – dodał.

W tym tygodniu mają zostać uruchomione kolejne dwa punkty, a w planach jest już utworzenie następnych.  

 

**

Źródło: gov.pl

Przeczytaj również: