25 marca 2022

Inwestycje

Polfa Tarchomin i Budimex kończą pierwszy etap fabryki leków

Budimex realizuje obecnie I z planowanych dwóch etapów budowy nowego budynku produkcyjnego i instalacji dotyczących nowego oddziału liofilizacji, wytwarzania leków Highly Potent oraz laboratorium B+R wraz z urządzeniami na zlecenie Inwestora - TZF Polfa S.A.  w Tarchominie. Obiekt będzie miał trzy główne przeznaczenia tj. produkcja form jałowych oraz laboratoria badawczo-rozwojowe (R&D) i kontroli jakości (KJ). Inwestycja ta realizowana jest w technologii BIM.  Termin zakończenia prac prowadzonych przez Budimex (I etap – stan surowy otwarty budynku) planowany jest na koniec kwietnia 2022 r.

Centrum Badań, Rozwoju i Produkcji form jałowych to największa i najważniejsza inwestycja Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa” SA.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa realizują budowę fabryki form jałowych, w tym także leków wysoko toksycznych tzw. highly potent. To unikatowa inwestycja w skali kraju a także Europy, gdyż najbliższa tego typu fabryka znajduje się w Szwajcarii lub Austrii. Specyfika realizowanego obiektu pod kątem produkcji leków polega na tym, że powstaną dwie niezależne linie produkcyjne, wspierane częścią R&D (Research & Development) i laboratoriami. Dodatkowo wybudowana zostanie część biurowa – mówi Robert Chabros, Kierownik Projektu TZF Polfa SA.

Prowadzone przez Budimex prace budowalne dla I etapu realizacji obiektu, aktualnie znajdują się na etapie wykonywania konstrukcji żelbetowej wraz z robotami ziemnymi. 

Wykonujemy w tym momencie kondygnacje na trzech różnych poziomach. Budynek posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, ma 75 tys. metrów sześciennych kubatury i 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Największym wyzwaniem inżynierskim w ramach tej inwestycji było obniżenie lustra wody poniżej sześciu metrów, aby móc wykonać kondygnacje podziemne – mówi Paweł Wróblewski, Kierownik Kontraktu Budimex SA.

Na placu budowy pracuje obecnie około stu osób oraz siedem jednostek sprzętowych. Są to głównie żurawie wieżowe, żuraw samojezdny i koparko - ładowarki. Inwestycja realizowana jest w technologii BIM (Building Information Modeling) umożliwiającej kontrolę i edycję projektu, budowy i eksploatacji obiektu w przestrzeni wirtualnej.  Wartość realizowanych przez Budimex prac wynosi 19 mln zł.

Wcześniej, 22 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu, w której to wziął udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda.

–––––––

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie ponad 50 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu ESG – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Mostostal Kraków oraz FB Serwis.

Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 roku. Obecnie zatrudnia niemal 900 osób, które pracują w fabryce w Warszawie. Większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (93,22% udziału), pozostałe udziały posiadają pracownicy. Zakład posiada 30 linii produkcyjnych, wytwarza 50 produktów w ponad 120 różnych formach. 

Polfa Tarchomin produkuje leki w czterech podstawowych klasach terapeutycznych: Antybiotyki i leki przeciwgruźlicze, Insuliny ludzkie, Leki psychotropowe, Leki dermatologiczne. Zakład specjalizuje się w produkcji leków na receptę (Rx), które są głównie używane w szpitalach. 

Polfa Tarchomin jest jednym z najważniejszych producentów iniekcyjnych antybiotyków, jej udział w rynku szpitalnym wynosi 48% (grupa relewantna, dane IMS, 2019 r.)  Polfa Tarchomin produkuje również Aktywną Substancję Farmaceutyczną (API). Obecnie zakład posiada certyfikaty GMP dla produkcji Biosyntetycznej wysokooczyszczonej insuliny ludzkiej.

Więcej informacji jest dostępnych na www.polfa-tarchomin.com.pl 

Przeczytaj również: