3 marca 2021

Planowane inwestycje

Podpisano umowę na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego

Obiekt, który ma powstać na poznańskim Grunwaldzie, ma być jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Polsce. Koszt pierwszego etapu inwestycji wyceniany jest na 234 miliony złotych. Wczoraj Uniwersytet Medyczny zawarł umowę z warszawską spółką WARBUD, kończącą właśnie budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Rozpoczęcie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego na Grunwaldzie jest coraz bliżej. We wtorek Uniwersytet Medyczny podpisał umowę z wykonawcą pierwszego etapu prac. Kontrakt wart jest 234 miliony złotych i obejmuje zarówno budowę modułu szpitalnego, jak i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej.

- Będzie to pewne zaplecze dla SOR-u, które obejmie sale endoskopowe, sale obserwacji pacjentów, siedemnaście sal operacyjnych, a także oddział anestezjologii i intensywnej terapii, który będzie liczył 50 łóżek. - Wylicza rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Tykarski.

Wizualizacja - czsk.edu.pl
 

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny powstanie na powierzchni 45 tys. metrów kwadratowych. Rocznie ma przyjmować nawet 70 tysięcy pacjentów. Łączny koszt inwestycji to około 590 milionów złotych, z czego 520 milionów pochodzi z budżetu państwa. Reszta brakującej kwoty to wsparcie Unii Europejskiej, a także wkład własny poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Warto zaznaczyć, że to największa dotacja z państwowej kasy na poznańską inwestycję w historii.

Budowa obiektu ma rozpocząć się jesienią 2021 roku i potrwać około 9 lat. Docelowo w budynku miejsce znajdą oddziały z dwóch poznańskich szpitali, a także oddział kardiologii funkcjonujący obecnie przy ulicy Długiej. W placówce znajdą się oddziały ze szpitali Przemienienia Pańskiego i Heliodora Święcickiego. 

Przeczytaj również: