4 maja 2021

Sprzęt i Innowacje

Okulistyka na najwyższym poziomie w Gorzowie Wlkp.

Oddział Okulistyczny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. został wyposażony w jeden z najnowocześniejszych w Polsce aparatów OCT do badania przedniego odcinka oka. Urządzenie łączy topografię i tomografię rogówki, pomiar przedniej części segmentu oka, pomiar długości osiowej oraz kalkulację IOL, w celu ułatwienia codziennej procedury chirurgii zaćmy, a także w diagnostyce jaskry i badaniu rogówki.

- Dzięki obrazom OCT o wysokiej rozdzielczości oraz kompleksowym pomiarom, urządzenie minimalizuje czas potrzebny na wykonanie wielu badań przedniego odcinka – zachwala nowy aparat Franciszek Weryszko, ordynator Oddziału Okulistycznego w gorzowskim szpitalu. - Dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom kilka badań możemy wykonać za pomocą jednego urządzenia. To zdecydowanie zwiększa komfort badania zarówno dla pacjenta, jak i samego lekarza.

Podstawową zaletą aparatu jest obrazowanie (w wysokiej rozdzielczości) całego przedniego odcinka oka, od powierzchni przedniej rogówki, do tylnej powierzchni soczewki. Dodatkowo   umożliwia on kompleksową ocenę indywidualnej geometrii rogówki pacjenta. Dzięki połączeniu kilku powstałych podczas badania obrazów powstają dokładne mapy krzywizny i topografii przedniej i tylnej części rogówki.

- To urządzenie – choć jest jedno – łączy w sobie aż 4 dodatkowe możliwości – mówi dr Weryszko. - Za jego pomocą można też m.in. wykonać kluczowe pomiary w planowaniu operacji zaćmy: analizę rogówki, głębokość komory przedniej, grubość soczewki i długość osiową. Zastosowana w nim technologia pozwala na dokładne pomiary biometryczne oraz powstanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, także w przypadku gęstej zaćmy.

Urządzenie kosztowało niespełna 300 tysięcy złotych. To już kolejne tak wysokiej klasy aparat do diagnostyki i leczenia oczu. Przypomnijmy, że Oddział Okulistyczny posiada też m.in. aparat OCT do badania tylnego odcinka oka, a w ubiegłym roku został wyposażony w laser do selektywnej traubekuloplastyki (SLT) służący obniżeniu ciśnienia śródgałkowego stosowanego w leczeniu jaskry.

Przeczytaj również: