25 listopada 2022

Inwestycje

Oficjalne rozpoczęcie budowy w Szpitalu na Wyspie

W żarskim Szpitalu na Wyspie rozpoczęła się budowa nowego skrzydła lecznicy. 22 listopada 2022 roku wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję.

Najważniejsza inwestycja dla szpitala

W dniu 14 kwietnia 2022 roku Starosta Żarski Józef Radzion i Wicestarosta Małgorzata Issel podpisali umowę z Firmą Janbud reprezentowaną przez prezesa zarządu Piotra Kamińskiego i członka zarządu Daniela Falińskiego na realizację największej w historii szpitala inwestycji - Rozbudowy Pawilonu nr 2 na potrzeby centralnej izby przyjęć, zakładu rehabilitacji, oddziału geriatrii i oddziału chorób wewnętrznych.

Centralizacja szpitala pozwoli zapewnić optymalne bezpieczeństwo i dostępność do usług zdrowotnych naszym pacjentom, poprawi warunki pracy personelu medycznego i funkcjonowanie szpitala. Inwestycja realizowana będzie ze środków pochodzących z Polskiego Ładu. Koszt I etapu wyniesie ok. 19 mln zł. Całość inwestycji to ponad 32 mln zł.

Oficjalne rozpoczęcie prac 

Wtorek, 22 Listopada to bardzo ważna data dla żarskiego Szpitala na Wyspie. Natąpiło oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego w Szpitalu na Wyspie, a więc oficjalnie rozpoczęto prace budowlane, które pozwolą rozbudwać placówkę. Żarska lecznica będzie jeszcze większa i bezpieczniejsza dla pacjentów. 

- To bardzo ważna inwestycja, która zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo mieszkańców powiatu żarskiego. Oczekiwana od lat, miałem okazję być tutaj kilkakrotnie, za każdym razem pani prezes z ogromną determinacją podkreślała, jak ważna jest rozbudowa szpitala - mówił wojewoda. - Udało się w pierwszym rozdaniu Polskiego Ładu uzyskać prawie 15, w drugim ponad 14, to ponad 29 milionów złotych ze środków rządowych.

- Bez tego wsparcia ta inwestycja nie byłaby możliwa - mówił Józef Radzion, starosta żarski. - To dla nas historyczny moment.

- Na oddziale geriatrii będą jednoosobowe sale z węzłem sanitarnym, teraz tego nie ma, sale są kilkuosobowe, nie ma w nich węzłów sanitarnych. Pacjenci będą mieli taki sam dostęp do diagnostyki, jak pacjenci w budynku głównym, obecnie są przewożeni na badania, co jest szczególnie kłopotliwe w miesiącach jesiennych i zimowych. W nowym skrzydle powstanie centralna izba przyjęć, ale także rehabilitacja. Chcemy się skoncentrować na rehabilitacji dzieci i osób starszych - wylicza Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie. Jak podkreśla, znaczenie tej inwestycji trudno przecenić. Jej zakończenie zaplanowano na 2024 rok.

Przeczytaj również: