7 września 2020

Inwestycje

Nowoczesna apteka w Matce Polce już działa

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi zakończyła się budowa nowej Szpitalnej Apteki. Przystosowanie wolno stojącego budynku dawnej pralni na terenie ICZMP kosztowało ponad 8 mln złotych. W nowoczesnej aptece znajdują się m.in. pracownie przygotowywania leków cytostatycznych, wykorzystywanych przy chemioterapii, a także żywienia pozajelitowego. Zdaniem dyrektora Instytutu, profesora Macieja Banacha, apteka pozwoli podnieść standardy leczenia w placówce.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) zakończyła się budowa nowej Szpitalnej Apteki.

Zależało nam na stworzeniu ultranowoczesnej apteki na miarę XXI wieku mówi prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP. Nie było to łatwe zadanie, ale udało się. Mamy jedną z najnowocześniejszych aptek w tej części Europy. To kolejny krok, by Instytut funkcjonował jak szpital XXI wieku.

Na potrzeby apteki zaadaptowano pomieszczenia zajmowane wcześniej przez szpitalną pralnię w wolno stojącym pawilonie C4. Przed remontem jego wnętrze przypominało fabryczną  halę. Zostały z niej tylko ściany nośne i stropy. Wykonawca wymienił stolarkę okienną, odnowił okrycia dachowe i fasadę. W budynku są nowe instalacje: wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja wyposażona w filtry hepa.

Dwie ostatnie inwestycje są bardzo ważne, bo pozwalają na stworzenie najbezpieczniejszych warunków do przechowywania i sporządzania leków. W pawilonie na dwóch kondygnacjach (piwnica i parter) urządzono kilkadziesiąt pomieszczeń. Większość to magazyny do przechowywania znaczących ilości leków i wyrobów medycznych niezbędnych do zaopatrzenia na bieżąco pacjentów hospitalizowanych w dwóch szpitalach wchodzących w skład ponad 900-łóżkowego kompleksu ICZMP.  

Dzięki inwestycji zwiększy jakość udzielanych w ICZMP świadczeń zdrowotnych. Pozwolą na to dwie nowo utworzone pracownie: leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego. W pierwszej są przygotowywane chemioterapeutyki Kliniki Onkologii. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i farmaceutów leki są przygotowywane w lożach laminarnych, umożliwiających stworzenie warunków jałowości porównywalnych z panującymi na bloku operacyjnym.

Podobny reżim sanitarny obowiązuje w Pracowni Żywienia Pozajelitowego. W zautomatyzowany sposób będą w niej przygotowywane specjalne mieszanki składające się z aminokwasów, białek, tłuszczy, pierwiastków śladowych i witamin. Takie preparaty podaje się pacjentom dożylnie, lub przez specjalne porty dostępu. Trudno sobie wyobrazić szpitalną aptekę bez pracowni leku recepturowego. To pomieszczenie, w którym farmaceuci przygotowują leki z surowców farmaceutycznych według recept dla indywidualnych pacjentów.

W nowej aptece jest też 20 metrowa chłodnia, w której leki są przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Do przechowywania leków będzie służyła również wyjątkowa szafa – prawdopodobnie największa w Łodzi. Będzie miała aż 8 metrów długości i znajdzie się w niej 80 szuflad. Dzięki wewnętrznej stalowej konstrukcji każda półka będzie mogła udźwignąć aż kilkadziesiąt kilogramów. Taki mebel kosztuje 150 tys. zł.

W skrócie:

  • W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi zakończyła się budowa nowej Szpitalnej Apteki.
  • Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł.
  • Apteka została zaprojektowana według najnowszych trendów medycznych – w nowoczesnej aptece znajdują się m.in. pracownie przygotowywania leków cytostatycznych, wykorzystywanych przy chemioterapii, a także żywienia pozajelitowego.
Źródło: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Przeczytaj również: