4 października 2022

Konferencje

Masters&Robots 2022: Pierwszy polski Tech Disruptor na scenie łączącej nowe technologie i biznes

Zakończyła się tegoroczna konferencja Masters&Robots „What if…” poświęcona trendom na styku technologii, biznesu i ESG. W ciągu dwóch dni uczestnicy wysłuchali ponad 20 wystąpień naukowców, futurologów oraz liderów transformacji cyfrowej z całego świata. Wydarzeniu towarzyszyła pierwsza edycja konkursu Masters&Robots Awards, w którym wyróżniono wybitnych polskich innowatorów. Główną nagrodę i tytuł Tech Disruptor otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics za stworzenie oraz wdrożenie robotów kroczących, zastępujących człowieka w niebezpiecznych pracach wspierających utrzymanie infrastruktury podziemnej.

Biohacking, metaversum, prognozowanie przyszłości, kryzys klimatyczny, przyszłość pracy, przywództwo, światowe łańcuchy dostaw, sztuczna inteligencja w medycynie – właśnie z tymi obszarami zderzono tytułowe pytanie tegorocznej edycji Masters&Robots. Jakie wnioski płyną z odpowiedzi prelegentów?

Człowiek [wciąż] w centrum

Światowi eksperci pozostają zgodni: nawet w czasach transformacji cyfrowej sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe – choć usprawniają zarządzanie procesami, automatyzują i przyśpieszają podejmowanie decyzji – nie zastąpią ludzi. Bez względu na stopień zaawansowania technologii to ludzkie interakcje pozwolą nam zachować równowagę w wirtualnym świecie wyborów – powiedział podczas swojego wystąpienia Supreet Singh Manchanda, inwestor, strateg szkolący liderów w branży inwestycyjno-finansowej. 

Potwierdziła to Patty McCord, była dyrektorka ds. talentów w Netflixie: Maszyny i technologia nie będą miały znaczenia, jeżeli nie nauczymy się ze sobą rozmawiać. Potrzebujemy nie tylko precyzyjnych informacji zwrotnych, czyli drogowskazów i map, ale także większego zaufania oraz wolności. Potrzebę autonomii podkreślił także Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj: Nadchodzi czas powrotu do pracy w plemionach, czyli mniejszych, bardziej samodzielnych, a jednocześnie efektywniej komunikujących się zespołach. 

„What if…?” czy “Now what?”

Ten entuzjazm studzą jednak słowa Iana Beacrafta, futurysty i wybitnego specjalisty zajmującego się rewolucją w sieci wywołaną przez media syntetyczne: Technologia potężnie wzmacnia wszystkie cechy ludzkości: zarówno dobre, jak i złe – ostrzega. Amy Webb, wybitna futurolożka, założycielka Future Today Institute podsumowała te rozważania w prelekcji wieńczącej konferencję. Przestrzegła słuchaczy, że brak odwagi do zadania sobie niełatwego pytania „Co jeśli…?”, sprawi, że w niedalekiej przyszłości będziemy mierzyć się z dużo trudniejszym dylematem: „Co teraz?!”.

Tech Disruptor – konkurs Masters&Robots Awards rozstrzygnięty

W ramach konferencji rozstrzygnięto także pierwszą edycję Masters&Robots Awards. Celem konkursu jest promocja oraz popularyzacja nowych technologii, działanie na rzecz społeczeństwa, środowiska, zrównoważonego biznesu, tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na lokalną, ogólnopolską oraz globalną skalę. 

Budując agendę Masters&Robots skupiamy się na globalnych trendach, najczęściej więc zapraszamy ekspertów spoza Polski. Wiemy jednak, że w naszym kraju jest wielu wybitnych innowatorów i innowatorek, którzy dzięki kreatywności oraz przełomowym pomysłom zmieniają świat. Tak zrodził się pomysł Masters&Robots Awards – inicjatywy, w ramach której wyróżniamy Polaków tworzących rozwiązania technologiczne na światowym poziomie. Podczas tegorocznych obrad Kapituły Konkursu kładliśmy szczególny nacisk na poziom gotowości technicznej wyróżnionych projektów – wyjaśnia Jowita Michalska, CEO Digital University. 

Tegoroczne jury postanowiło przyznać nagrodę nie tylko za przełomowe myślenie, ale także za pozytywne przejście z fazy testowej do komercyjnej. Pierwszą w historii nagrodę Masters&Robots otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics, za stworzenie i przetestowanie w otoczeniu operacyjnym robota kroczącego: 

Nasz robot pozwala znacząco zminimalizować ryzyko inspekcji niebezpiecznych lub wręcz niedostępnych dla człowieka miejsc. Dzięki temu diagnostyka rozwiązań infrastruktury podziemnej, w tym tuneli sieci ciepłowniczych, może stać się bardziej efektywna czasowo,  kosztowo oraz bardziej bezpieczna, czyli skuteczniejsza. W dłuższej perspektywie oznacza to także eliminację konieczności prac wykopowych, co przekłada się na mniejsze zakorkowanie miast – powiedział Jakub Bartoszek, tegoroczny zwycięzca Masters&Robots Awards.

Kogo warto obserwować w najbliższym czasie?

Wyróżnienia Masters&Robots Awards 2022, czyli miano innowatorów wartych obserwowania otrzymali: 

  • Filip Sobel ze Staffly za wniesienie procesu rekrutacji na nowy poziom;
  • Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Talenti za tworzenie rozwiązań wspierających kobiety 
  • i pielęgnujących różnorodność;
  • Marcin Brysiak z MX Labs za tworzenie oprogramowania, dostarczającego precyzyjnych 
  • i łatwo dostępnych cyfrowych rozwiązań diagnostycznych;
  • Medard Krzyżyński z ZF Polpharma za wdrożenie NASA technologii digital twin do zarządzania zakładem produkcyjnym i szkoleniami pracowników;
  • Emil Gdula z MB Pneumatyka za innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów użytkowych na całym świecie;
  • Konrad Szczygieł z eRecruitment Solutions za przygotowanie kompleksowego rynku talentów, który znacząco poprawia doświadczenia pracowników; 
  • Piotr Pajda współzałożyciel Simply Rent za innowacyjne rozwiązania, które usprawniają współpracę pomiędzy wynajmującymi i najemcami na rynku nieruchomości. 

Przeczytaj również: