4 listopada 2022

Inwestycje

Lądowisko na dachu szpitala w Gdyni na ukończeniu

Już w 2023 roku na dachu Szpitala Św. Wincentego a Paulo wylądują helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na dachu 10-kondygnacyjnego budynku Szpitala dobiega bowiem końca budowa lądowiska. Koszt realizowanej inwestycji to blisko 11,5 mln zł.

Prace nad szpitalnym lądowiskiem

Lądowisko dla helikopterów w Gdyni oficjalnie otrzymało nazwę "Gdynia Szpital". Jest wyniesione na wysokość 40 m względem poziomu terenu przy placu Kaszubskim. Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą mogły z niego korzystać prawdopodobnie już w pierwszych miesiącach nowego roku. Z lądowiska będą mogły korzystać inne jednostki ratownicze, których masa startowa nie przekroczy 6,7 ton. Pacjenci do szpitala będą transportowani osobną windą. 

Gotowa jest już płyta lądowiska. Ma postać aluminiowego ośmiokąta, opartego na stalowej konstrukcji. Kończą się prace przy budowie podestów komunikacyjnych prowadzących do dwuprzystankowej, szpitalnej platformy dźwigowej oraz dwóch ewakuacyjnych klatek schodowych. Do wykonania została jeszcze m.in. infrastruktura techniczna, w tym instalacje elektryczne.

Odbiór lotniska w 2023 roku

Helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą lądowały w centrum Gdyni prawdopodobnie w 2023 r. Odbiory mają nastąpić wraz z początkiem nowego roku.

- Obecnie SOR mieści się w nowoczesnym obiekcie wielospecjalistycznego Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni, w którym znajduje się także blok operacyjny i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Dzięki lądowisku SOR będzie spełniał już wszystkie niezbędne standardy medyczne - dodaje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej i promocji Szpitali Pomorskich.

Koszt lądowiska dla helikopterów w Gdyni wynosi 11,5 mln złotych. Wspierana jest pieniędzmi rządowymi. Łączna dotacja z budżetu państwa na ten cel opiewa na 4 477 475 złotych.

 

Przeczytaj również: