3 listopada 2022

Inwestycje

32 mln unijnego dofinansowania dla Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie po raz kolejny z ogromną inwestycją. Na przeprowadzenie prac pozyskano dofinansowanie z funduszy unijnych. Wyniesie ono 32 miliony złotych. Zaplanowany projekt nosi nazwę „PoCOVIDOWA przebudowa budynku C na potrzeby poradni specjalistycznych i diagnostyki obrazowej”.

Kolejny budynek Szpitala

Przebudowa budynku C to nie pierwszy szpitalny budynek przy ul. Arkońskiej, który zyska zupełnie nowy wygląd. W ramach inwestycji powiększony, przebudowany oraz odpowiednio wyposażony zostanie budynek „C”, który znajduje się tuż obok głównej bramy szpitala. Znajdą się w nim m.in.  pomieszczenia pracowni Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz gabinety poradni specjalistycznych, a także rejestracje.

Otrzymanie dofinansowania to kolejny bardzo dobry dzień w historii tego szpitala – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor SPWSZ Małgorzata Usielska. – Lada dzień zaczynamy kolejną dużą inwestycję – remont, modernizację budynku „C”, w którym znajduje się m.in. radiologia. Szpital bez diagnostyki nie funkcjonuje, to bardzo ważny element naszej działalności. Dlatego cieszę się, że pacjenci będą mogli być leczeni i diagnozowani w dobrych warunkach, z użyciem nowoczesnego sprzętu, a personel będzie miał lepszy komfort pracy. Nie byłoby to możliwe bez dofinansowania, bo o ile szpital otrzymuje środki na leczenie, to na inwestycje już nie. Tym bardziej dziękuję marszałkowi województwa za wsparcie nas funduszami unijnymi.

Fot: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Pozyskane dofinansowanie

Fundusze, które Unia Europejska przekazała na prace, pochodzą z programu REACT-EU, który jest odpowiedzią Unii na walkę z pandemią koronawirusa. Unia Europejska wygospodarowała na dofinansowanie aż 32 miliony złotych.

- Dzisiaj przekazujemy 32 mln zł z funduszy europejskich, które są kolejną cegiełką do kwoty prawie ćwierci miliarda złotych, które przekazaliśmy już szczecińskiemu Szpitalowi Wojewódzkiemu. Paradoksalnie ten projekt, zresztą podobnie jak realizowana w tym szpitalu za ponad 70 mln zł budowa budynku na potrzeby poradni i oddziałów zakaźnych, nie byłby możliwy, gdyby nie pandemia. To COVID-19 sprawił, że Unia uruchomiła dodatkowe środki i choć pierwotnie nie chciała przeznaczać tych pieniędzy na budowy i remonty, to udało się przekonać Wspólnotę, że warto. Trzymam kciuki za sprawny przebieg nowej inwestycji i wierzę, że doświadczony zespół Szpitala Wojewódzkiego kolejny raz podoła budowie - mówił Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Praca nad projektem

Szpital powołał już grupę, która zajmie się projektem oraz realizacją zadania. Obejmie ono nie tylko prace budowlane, ale również zakup wyposażenia i nowego sprzętu, a w szczególności angiografu, który sprawdza się uniwersalnie na wielu oddziałach szpitala.

W zmodernizowanym budynku znajdą się także pracownie rezonansu magnetycznego, USG czy tomografii komputerowej. Do budynku „C” przeniesiony zostanie również tomograf zakupiony podczas pandemii i zlokalizowany w specjalnym kontenerze na terenie szpitala. Na piętrze z kolei znajdą się rejestracja i gabinety poradni specjalistycznych, które są aktualnie „porozrzucane” po różnych budynkach.

Inwestycja jest imponująca i nie obejmie tylko remontu korytarzy, gabinetów czy pracowni. Wzmocnimy fundamenty, pogłębimy i zaadaptujemy piwnice, wymienimy instalacje, przebudujemy klatki schodowe i zamontujemy nowe windy. Ponadto, zbudujemy nowy łącznik naziemny pomiędzy budynkami „C” i „B”, a cały budynek zostanie poddany termomodernizacji, wymienimy stolarkę drzwiową i okienną.– mówił Klaudiusz Dziubała, zastępca dyrektora SPWSZ ds. administracyjnych.

Większość prac powinna zostać zakończona wraz z końcem przyszłego roku. W najbliższych tygodniach szpital chce podpisać umowę z Wykonawcą wyłonionym w drodze zakończonego już przetargu. Podczas spotkania Marszałek Województwa przekazał dyrekcji szpitala 12 elektronicznych translatorów mowy. Sprzęt ma ułatwić personelowi szpitala swobodny kontakt z obcojęzycznymi pacjentami. Sprzęt trafi m.in. do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i punktów przyjęć.

Przeczytaj również: