27 października 2021

Inwestycje

Inwestycja w Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

W województwie podkarpackim wciąż nie ma wyodrębnionego szpitala dziecięcego. Jest to jedyny region w Polsce, który nie posiada oddzielnego ośrodka tego typu. Ma to się jednak zmienić W planach jest bowiem budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka. W Urzędzie Marszałkowskim obecnie trwa konkurs na opracowanie dokumentacji centrum.

Zaplanowana inwestycja to koszt 400 mln zł. Nowy szpital ma powstać do końca 2026 roku. To będzie najnowocześniejszy obiekt medyczny w Polsce. Do udziału w konkursie zostało dopuszczonych 10 biur architektonicznych, a więc wszystkie, które się zgłosiły do udziału (8 z nich jest z siedzibą w Polsce, po jednym pochodzi natomiast z Francji i z Estonii). 

Zorganizowany konkurs ma charakter dwuetapowy. Pierwszy z etapów obejmuje złożenie przez uczestników opracowań studialnych. Drugi do którego zostanie zakwalifikowanych 5 uczestników – prac realizacyjnych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lutym 2022 r. Natomiast zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji na wykonanie przewidzianego projektu. Termin wykonania na tę chwilę zaplanowany został na III lub IV kwartał 2023 roku. Następny z zaplanowanych etapów przeprowadzenia inwestycji dotyczy wyłonienia wykonawcy. Budowa obiektu powinna zakończyć się wraz z końcem 2026 roku.

Nowoczesna placówka

Centrum ma mieć powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Powstanie PCZD zwiększy dostępność dla małych pacjentów do istniejących już zakresów pediatrycznych i nowych świadczeń dedykowanych dzieciom w leczeniu stacjonarnym i ambulatoryjnym takich jak: kardiologia, kardiologia interwencyjna, endokrynologia, diabetologia, leczenie zaburzeń metabolicznych, gastroenterologia, nefrologia, pulmonologia, choroby zakaźne, psychiatria, alergologia i leczenie mukowiscydozy, otolaryngologia i urologia.

Źródło: Urząd Marszałkowski -  Wstępna wizualizacja 

Koszty zaplanowanej inwestycji to kwota 400 mln złotych. Potencjalne źródło finansowania to Krajowy Plan Odbudowy. Projekt został zgłoszony do KPO przez Województwo Podkarpackie.

- W ramach PCZD powstanie nowy bank krwi i dedykowane wyłącznie dzieciom: zespół dziecięcych poradni specjalistycznych, oddział intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny z salą wybudzeń, pracownia przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego, centralna pracownia endoskopowa i zespół pracowni diagnostyki specjalnej. PCZD będzie umiejscowione w obrębie nieruchomości rzeszowskiego szpitala „na górce”. W ramach inwestycji lądowisko dla helikopterów HEMS zostanie wyniesione i połączone komunikacyjnie z SOR dla dorosłych i nowopowstałym SOR dla dzieci – mówi Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Plany na rozwój naukowy

- Powstanie PCZD pozwoli wyrównać szanse dzieci z Podkarpacia w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych i zmniejszyć migracje pacjentów – spośród 66 zakresów świadczeń szpitalnych kontraktowanych przez NFZ 21 nie jest realizowanych w regionie, w tym aż 15 to zakresy dziecięce. Także znaczna większość uczelni medycznych posiada dziecięce szpitale kliniczne, a brak szpitala dziecięcego w pewnym stopniu ogranicza możliwości rozwoju Kolegium Nauk Medycznych UR. Centrum umożliwi kształcenie specjalistów pediatrycznych na terenie województwa – obecnie możliwe jest uzyskanie specjalizacji w zakresie 7 spośród dostępnych 12 specjalizacji dziecięcych, co wynika z braku specjalistycznych klinik dla dzieci, w których realizowane są staże specjalizacyjne i rezydentury - dodaje Monika Konopka.

Przeczytaj również: