17 stycznia 2022

Sprzęt i Innowacje

Szpital w Pleszewie z nowoczesnym laparoskopem

Laparoskop - wieża z wyposażeniem do ICG o wartości 410. 000 zł - taki nowoczesny sprzęt trafił do Pleszewskiego Centrum Medycznego. Dzięki technice fluorescencyjnego obrazowania pozwoli on na dokładniejsze badania pacjentów i wykrywanie zmian chorobowych. Urządzenie będzie wykorzystywane na co dzień  przez szpitalnych  chirurgów onkologów przeprowadzających zabiegi operacyjne.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu laparoskopu i jest  to kolejny krok w stronę rozwoju chirurgii onkologicznej w Pleszewskim Centrum Medycznym. Nowy laparoskop wykorzystuje obrazowanie fluorescencyjne w zakresie bliskiej podczerwieni z użyciem zieleni indocyjaninowej ( tzw.  ICG). To barwnik, który w świetle podczerwonym fluoryzuje i tym samym pozwala na dokładne zmapowanie zmienionej chorobowo tkanki koniecznej do usunięcia. Podczas wykonywania zabiegów z jego użyciem nie tylko minimalizowanie jest ryzyko powikłań pooperacyjnych ale i też reoperacyjnych u pacjentów. - wyjaśnia  Błażej Górczyński, prezes pleszewskiej lecznicy.

W skład urządzenia wchodzi między innymi kamera endoskopowa,  monitor i   optyka laparoskopowa z filtrem do ICG. Laparoskop  jest bezpieczny dla pacjentów,  nie jest też radioaktywny. Istotne jest również  to, że zabiegi przeprowadzane dzięki niemu  są  ekonomiczniejsze,  niż te wykonywane metodami tradycyjnymi. 

 

Przeczytaj również: