25 maja 2022

Planowane inwestycje

Nowe centrum diagnostyczne w Oświęcimiu

Rozpoczęła się rozbudowa Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu o nowe, duże centrum diagnostyczne. Centrum zostanie oddane do użytku pod koniec marca 2023 r., a inwestycja kosztować będzie blisko 7 mln złotych. Znajdą się w nim wszystkie pracownie szpitalne, w których badani są pacjenci, znajdujące się obecnie w różnych częściach w oświęcimskiej placówce.

Budowa Centrum Diagnostycznego

Ideą wybudowania Centrum jest skumulowanie "porozrzucanych" w kilku miejscach szpitala pracowni w jednym miejscu. Centrum Diagnostyczne będzie połączone bezpośrednio z głównym budynkiem lecznicy, a z innymi poprzez istniejące przewiązki. Odbyło się już symboliczne rozpoczęcie budowy Centrum Diagnostycznego w Oświęcimiu. Symbolicznego wbicia łopat dokonali: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, członkowie zarządu Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak. Obecny był także poseł ziemi oświęcimskiej Marek Sowa, oraz gospodarz szpitala dyrektor Edward Piechulek.  

Starosta Andrzej Skrzypiński nie krył zadowolenia z faktu, że przeniesienie pracowni diagnostycznych, zlokalizowanych dotąd na różnych kondygnacjach budynku, w jedno miejsce oraz połączenie ich z istniejącą pracownią tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pozwoli na kompleksową i szybką diagnostykę pacjentów.

Budynek Centrum Diagnostycznego będzie przeznaczony na potrzeby pracowni RTG, USG, badań mammograficznych i endoskopowych. W jego skład wejdą także pomieszczenia związane z obsługą pacjentów: poczekalnia, rejestracja, sanitariaty, pomieszczenia związane z obsługą pomieszczeń diagnostycznych (sterownie, kabiny pacjenta, zmywalnia), pomieszczenia socjalne dla personelu, gospodarcze i magazynowe. Budynek zostanie połączony z istniejącym obiektem trzema wejściami. Będzie też posiadał wejście z zewnątrz.

Inwestycja finansowana z różnych źródeł

Edward Piechulek zauważył, że koszty budowy będą wyższe niż szacunki sprzed kilku miesięcy, na co wpłynęły szalejąca inflacja, a także rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny.

- Kosztorys inwestorski wyniósł niespełna 6 mln zł. Tymczasem najtańsza oferta opiewała na milion złotych więcej. Wybraliśmy najtańszą z trzech ofert, firmy Wodpol z Żywca, która w zeszłym roku wybudowała nam przewiązki. Dla porównania, najdroższy wykonawca wycenił swoje usługi na 10,5 mln zł – przybliżył dyrektor.

Wicestarosta Paweł Kobielusz powiedział, że Zarząd Powiatu nie szczędzi środków na inwestycje, które służą zdrowiu mieszkańców powiatu.

- Od kiedy reaktywowano samorząd powiatowy nie było tylu szpitalnych inwestycji, ile w obecnej kadencji zarządu. Na Centrum Diagnostyczne przeznaczyliśmy 3 mln zł, zeszłoroczną budowę szpitalnych przewiązek wsparliśmy kwotą 2 mln zł. Wcześniej sfinansowaliśmy m.in. przebudowę szpitalnego lądowiska dla LPR. Powiat wsparł zakup nowoczesnego tomografu. Działania tego zarządu sprawiły, że na terenie szpitala powstała stacja dializ spółki Fresenius, a wkrótce ruszy rozbudowa centrum kardiologii firmy Carint - wyliczał wicestarosta Paweł Kobielusz.

Centrum Diagnostyczne ma poprawić komfort pacjentów. Powiat wygospodarował 3 mln zł na dofinansowanie budowy centrum, które pochłonie blisko 7 mln zł. Małopolski Urząd Wojewódzki dofinansował zadanie w kwocie 2,2 mln zł. Resztę środków na tę inwestycję zabezpieczył szpital. 

Przeczytaj również: