26 maja 2022

Sprzęt i Innowacje

Nestmedic kontynuuje działania, by uzyskać FDA

W 2022 r. Nestmedic, producent innowacyjnego technologicznie, mobilnego rozwiązania telemedycznego Pregnabit, służącego do badania dobrostanu płodu (badanie KTG), koncentruje się na działaniach handlowych na terenie Europy. Ponadto, spółka kontynuuje działania ukierunkowane na uzyskanie certyfikacji dla urządzenia na rynku amerykańskim (FDA). Firma planuje złożyć aplikację 510 (K) pod koniec bieżącego roku.

System Pregnabit, składa się z mobilnego narzędzia do badania KTG oraz platformy telemedycznej Pregnabit Cloud. Narzędzie umożliwia kobiecie w ciąży samodzielne wykonanie KTG, w dowolnym miejscu i czasie, a następnie przesyła zapis badania do analizy przez wykwalifikowany personel medyczny. Jeśli odczyt budzi wątpliwości Medycznego Centrum Telemonitoringu to uruchamia on stosowne procedury medyczne, włącznie z wezwaniem ambulansu. Odczyt KTG generowany przez mobilny system Pregnabit jest równoważny z tym otrzymywanym w gabinecie lekarskim. Na bazie doświadczeń Nestmedic  w tym roku wprowadza na rynek najnowocześniejszy na świecie system do teleKTG – Pregnabit Pro. Dotychczas z systemu Pregnabit skorzystało ponad 3,6 tys. pacjentek, wykonując niemal 39 tys. badań. 

W kierunku certyfikatów: MDR i FDA

– W ubiegłym roku pomyślnie przeszliśmy audyty certyfikujące zarówno dla platformy telemedycznej Pregnabit Cloud, jak i nowego urządzenia Pregnabit Pro. Aktualnie oczekujemy na otrzymanie certyfikatu wyrobu medycznego MDR. Z chwilą jego uzyskania będziemy mogli rozpocząć sprzedaż urządzeń. Zgodnie z zawartą umową dystrybucyjną spodziewamy się sprzedaży na poziomie 1000 sztuk do końca przyszłego roku – mówi Jacek Gnich, prezes Nestmedic.

Jednocześnie, Nestmedic koncentruje się na uzyskaniu certyfikacji dla urządzenia na rynku amerykańskim (FDA). Prace w tym kierunku już się rozpoczęły, firma przewiduje, że zakończą się złożeniem aplikacji 510 (K) pod koniec roku. 

Ponadto, w 2022 r. Nestmedic kładzie nacisk na działania handlowe w krajach Beneluksu, Skandynawii, w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz w Czechach. 

Zainteresowanie inwestorów rośnie

Kolejne fale pandemii przyczyniły się do wzmożonego popytu na usługi telemedyczne. W 2021 r. Nestmedic obserwował dalszy wzrost zainteresowania swoimi rozwiązaniami, a liczba zrealizowanych przez spółkę badań przekroczyła 30 tys. (wobec 10 tys. w 2020 r.).

Postęp prac technologicznych, a także prowadzone z sukcesem intensywne działania prosprzedażowe nowego rozwiązania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania inwestorów spółką Nestmedic. Pozyskane w grudniu 2021 r. w ramach emisji akcji serii M środki w kwocie 9,9 mln zł pozwalają firmie realizować plany związane z wdrożeniem technologii Pregnabit Pro na rynku europejskim i amerykańskim.

Przeczytaj również: