1 września 2021

Sprzęt i Innowacje

Niedobór łóżek elektrycznych w polskich szpitalach

Szacunkowy koszt łóżek szpitalnych, których wymianę zapowiedziano w ramach Funduszu Modernizacji Szpitalnictwa to ponad 650 milionów złotych.

W naszej ocenie szacunkowy koszt planowanych do wymiany łóżek, w skali o jakiej wspomniał premier Morawiecki, może przekroczyć pół miliarda złotych, przy założeniu że do szpitali dostarczane będą proste modele elektryczne. W obecnej rzeczywistości – biorąc pod uwagę aspekt niedoborów kadrowych, a także funkcjonalności takiego sprzętu która ten niedobór może choć częściowo niwelować – wybór takich właśnie modeli wydaje się być najrozsądniejszą opcją. Istotną okolicznością, która może rzutować na koszty produkcji łóżek są ceny stali. W bieżącym roku ceny surowca wzrosły o kilkadziesiąt procent, choć obecnie następuje ich stabilizacja. Drugim czynnikiem są rosnące koszty podzespołów elektronicznych wykorzystywanych w sprzęcie medycznym, co również może przełożyć się na wyższe w perspektywie kolejnych miesięcy koszty producentów – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec. 

Żywiecka spółka od wybuchu pandemii wywołanej koronawirusem dostarczyła do krajowych i zagranicznych szpitali, w kilkudziesięciu krajach, ponad 4 tysiące łóżek szpitalnych o funkcjonalności OIOM-owej. W czerwcu 2020 roku Famed uruchomił linię produkcyjną Famed Nexo, jednego z najlepiej sprzedających się na świecie polskich łóżek szpitalnych, najczęściej zamawianego w związku z „covidowymi” potrzebami szpitali. 

Maksymalne moce produkcyjne Famedu Żywiec to 45 tysięcy prostych elektrycznych łóżek pobytowych rocznie, przy założeniu trzyzmianowej pracy naszego zakładu. Najwięksi światowi wytwórcy są w stanie dostarczyć kilkadziesiąt tysięcy sztuk, ale musimy pamiętać że podobnie jak Famed otrzymują oni zamówienia z wielu rynków, więc trudno oczekiwać że całkowicie z nich zrezygnują – dodaje Marek Suczyk

Polska ma niewielki – na tle niektórych europejskich krajów – wskaźnik wysokospecjalistycznych łóżek OIOM-owych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wynosi on 6,9*, podczas gdy na przykład w Czechach czy we Francji kształtuje się on na poziomie 11,6, a w Niemczech 38,7.

Oczywiście dla sprawnego działania systemu ochrony zdrowia kluczowym zasobem, są ludzie (lekarze, pielęgniarki, pozostały personel), ale funkcjonalność nowoczesnego sprzętu medycznego wydatnie ułatwia im wykonywanie codziennych zadań. W sytuacji zagrożenia epidemicznego krajom dysponującym większą liczbą specjalistycznych łóżek łatwiej jest zapewniać odpowiedni poziom usług, w sytuacji gdy gwałtownie rosną potrzeby w zakresie leczenia pacjentów – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec. – Szacunkowy koszt dostawy 4,5 tysiąca sztuk łóżek OIOM-owych,  o czym również wspominał premier Morawiecki, będzie wiązał się z wydatkiem 100-200 milionów złotych. Oczywiście ostateczny koszt będzie pochodną funkcjonalności zamawianych modeli, a ta może być bardzo zróżnicowana – dodaje Marek Suczyk.

Zdaniem Famedu pandemia uwidoczniła niedobory na polu wyposażenia polskich szpitali w ułatwiające pracę personelu łóżka sterowane elektrycznie. 

Realizując w poprzednich miesiącach dostawy do krajowych szpitali zauważyliśmy, że w wielu brakowało łóżek elektrycznych, oferujących funkcjonalność potrzebną do hospitalizacji pacjentów znajdujących się w cięższym stanie na oddziałach intensywnej terapii. O ile liczba prostych łóżek wydawała się wystarczająca, to takich o szerszej funkcjonalności jest zdecydowania za mało. W dobie niedoboru personelu szpitalnego jest to niezwykle istotny aspekt. Nowoczesny sprzęt stanowi naprawdę duże wsparcie, a zapowiedziane przez premiera Morawieckiego zmiany są w mojej ocenie krokiem we właściwą stronę – dopowiada Marek Suczyk

Co oferuje nowoczesne łóżko szpitalne na OIOM?

Projektując konstrukcje na OIOM przyświeca nam cel usprawnienia pracy personelu szpitalnego. Wiemy, że jest go na oddziałach po prostu coraz mniej. Dlatego współczesne modele pozwalają na obsługę w mniejszym liczebnie składzie, skracają czas czynności pielęgnacyjnych a także zmniejszają obciążenie fizyczne pielęgniarek i ograniczają ryzyko kontuzji, np. odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To częste schorzenie w tej grupie zawodowej. Umożliwiają one także terapię ułożeniową, czyli zmianę pozycji pacjenta w zależności od wskazań medycznych, co pomaga zapobiegać m.in. odrespiratorowemu zapaleniu płuc. Innymi zaletami są chociażby rozbudowany układ sterowania oraz np. kolumnowa konstrukcja takich łóżek. Ułatwia ona wykorzystanie mobilnego aparatu RTG, a to przekłada się na minimalizowanie obciążenia dla pacjenta, który nie jest narażony na konieczność przenoszenia z łóżka na stanowisko do prześwietleń. To oczywiście jedynie przykładowe funkcjonalności, które producenci mogą zaoferować kadrze medycznej i pacjentom – wyjaśnia Michał Grossy, Menadżer ds. Produktu Famedu Żywiec.

Łóżka pobytowe: coraz mniejsza różnica cenowa między łóżkiem prostym bez prądu a prostymi modelami łóżek elektrycznych, jeśli porównamy korzyści funkcjonalne.

W oparciu o nasze doświadczenia możemy powiedzieć, że przez wiele lat najbardziej popularnym łóżkiem na oddziały pobytowe były tzw. łóżka proste, pozbawione elektroniki. Regulacja pochylenia oparcia pleców odbywa się w nich ręcznie i każdorazowo do wykonania tych czynności zaangażowana musi być pielęgniarka czy obsługa salowa. Obecnie producenci oferują możliwości poprawy komfortu pracy personelu oraz pacjenta oferując łóżka wyposażone w elektronikę. Takie rozwiązania dają możliwość sterowania oparciem pleców, wysokością leża (co ułatwia higienę pacjenta) i jego przechyleniem (co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia wstawanie) a nawet sekcją nóg (poprawa komfortu np. podczas spożywania posiłków) – komentuje Michał Grossy

Dzięki efektowi skali oraz opracowaniu tańszych układów i siłowników elektrycznych, takie łóżka są dostępne w cenach konkurencyjnych w porównaniu do podstawowych konstrukcji. Biorąc pod uwagę zysk w postaci większego komfortu pacjenta i jego większej samodzielności oraz mniejszego obłożenia pielęgniarek – w naszej opinii taki sprzęt jest optymalnym wyborem kiedy myślimy o przebudowie zasobu pobytowych łóżek szpitalnych w polskich szpitalach – podsumowuje Grossy.

 

* źródła: 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_hospital_beds 

"The variability of critical care bed numbers in Europe". Intensive Care Medicine. 38 (10): 1, 647–1, 653. Rhodes, A.; Ferdinande, P.; Flaatten, H.; Guidet, B.; Metnitz, P. G.; Moreno, R. P. (2012-10-01). 

"DIVI-Intensivregister Tagesreport 2020-05-19". Deutsche Interdisziplinäre Vereinigung für Intensiv- und Notfallmedizin e.V. 2020-05-19.

###

Famed Żywiec specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego. Firma działa w branży medycznej od 75 lat (marka Famed powstała w 1947 roku), pozostając jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Swoje produkty dostarcza do odbiorców krajowych oraz już do ponad 100 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów. Niezawodność produktów bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów w Polsce i na świecie. Wysoce wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty produkcji oraz szeroki zakres możliwości dostosowania produktów firmy stanowią kluczową przewagę firmy w dynamicznie rozwijającej się branży medycznej.

Przeczytaj również: