6 września 2021

Sprzęt i Innowacje

Spy Glass w rękach chirurgów

2 zabiegi laserowego rozkruszenia i usunięcia złogów potocznie zwanych kamieniami żółciowymi z użyciem cholangiopankreatoskopu Spy Glass w pierwszych dniach września wykonali chirurdzy endoskopiści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. To pierwsze takie zabiegi w ponad 30-letniej historii lecznicy. Dzięki temu urządzeniu chirurdzy dokładnie zdiagnozowali także pacjentkę, u której podejrzewano zmiany o charakterze nowotworowym w drogach żółciowych wewątrzwątrobowych trudne do zdiagnozowania innymi metodami. Szpital w Gorzowie jest jedną z nielicznych placówek w kraju, która ma takie urządzenie na własność.

Zabiegi wykonał dr Marek Buszkiewicz pod kierunkiem dr n. med. Andrzeja Baniukiewicza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. 

- Cholangiopankreatoskop „SpyGlass” to urządzenie, które stosuje się głównie w diagnostyce zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych o nieokreślonym charakterze – mówi dr Marek Buszkiewicz,  chirurg endoskopista. - Jest też bardzo przydatny w leczeniu dużych złogów dróg żółciowych i przewodu Wirsunga, których nie da się usunąć innymi metodami.

Właśnie do rozkruszenia i usunięcia złogów w drogach żółciowych po raz pierwszy wykorzystano urządzenie w gorzowskim szpitalu. Zastosowano je u dwóch pacjentów z takimi problemami. Trzecią chorą  była kobieta diagnozowana z powodu podejrzenia problemów onkologicznych w obszarze dróg żółcipwych. Do tej pory nie można było w  żaden sposób pobrać materiału do badań histopatologicznych. Spy Glass w tym pomógł. 

Unikalna konstrukcja SpyGlass Discover umożliwia zagięcie końcówki roboczej o 180 stopni, dzięki czemu pozwala na dotarcie niemal do wszystkich rozgałęzień drzewa żółciowego (o średnicy min 3 mm). Kanał roboczy średnicy 1,2 mm, pozwala na wprowadzenie do dróg żółciowych kleszczy biopsyjnych lub lasera. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie zabiegu pod bezpośrednią kontrolą wzroku, a nie tylko obrazu RTG. 

- Podczas zabiegu, poprzez kanał biopsyjny wprowadza się do dróg żółciowych cieniutki jednorazowy endoskop – wyjaśnia dr Marek Buszkiewicz. - Ma on na końcu źródło światła, kamerę i kanał biopsyjny. Możemy dokładnie obejrzeć każdy centymetr dróg żółciowych i podjąć działanie. Przy wykonywanych zabiegach do rozkruszania złogów użyliśmy też lasera holmowego. Wszystko przebiegło bez najmniejszych komplikacji. Pacjenci czują się dobrze, wkrótce będą mogli opuścić szpital.

Dla pewnej grupy pacjentów (szczególnie tych, u których warunki anatomicznie uniemożliwiają przeprowadzenie klasycznej operacji) użycie cholangiopankreatoskopu „SpyGlass” jest jedynym rozwiązaniem. Spy Glass ma też inne zalety: jest mniej obciążający dla pacjenta i  powoduje mniej powikłań.

Przeczytaj również: