17 listopada 2017

Finansowanie inwestycji

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak uniknąć nadmiernego zadłużenia

Z okacji "Dnia bez długów" ekspert MEDFinance podpowiada, jak uniknąć tak zwanej pętli zadłużenia, czyli sytuacji, w której nie radzimy sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Często jej przyczyną jest branie nowych pożyczek lub kredytów, by spłacić poprzednie.

Pętla zadłużenia to pułapka, w którą nierzadko sami na siebie zastawiamy. Niekiedy pożyczki czy kredyty zaciągamy z konieczności, z powodu przejściowych problemów finansowych czy nagłych i nieuniknionych wydatków. Czasem celem zadłużenia jest chęć rozwoju, inwestycji we własną działalność gospodarczą lub dom. Niestety jeśli nie zachowamy umiaru i pozwolimy by dług urósł w sposób niekontrolowny, może dojść do sytuacji, w której nie będziemy mogli uregulować zobowiązań we własnym zakresie. Jeśli spróbujemy ratować się kolejną pożyczką, mamy szansę poprawić kondycję finansową w sposób tymczasowy. W dłuższej perpsketywie takie rozwiązanie okazuje się jedynie pogarszać naszą sytuację, a banki czy inne instytucje finansowe mogą odmówić nam dalszej pomocy, rządajac dodatkowo spłaty wcześniejszych zobowiazań. Z okacji "Dnia bez długów" ekspert MEDFinance podpowiada, jak uniknąć takiego zagrożenia. 

Jeśli wpadniemy w pułapkę  

Gdy już pojawią się problemy z nadmiernym zadłużenia, a zobowiązania zaczynają nas przytłaczać, nie powinniśmy czekać ani chować głowy w piasek. W momencie, kiedy pojawią się pierwsze objawy, należy skontaktować się z pożyczkodawcami i wspólnie zastanowić się nad możliwościami wyjścia z trudnej sytuacji.  Jedną z nich jest tymczasowe zawieszenie spłaty, czyli tzw. wakacje kredytowe. Czasem dwa lub trzy miesiące, w których nie musimy płacić rat lub też ich części, pozwolą przywrócić równowagę budżetu i wyjść na prostą. W sytuacjach, kiedy to nie pomoże, wyjściem może być konsolidacja, czyli połączenie zobowiązań w jedno. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest możliwość wydłużenia okresu spłaty i tym samym zmniejszenie comiesięcznych rat. — Warto jednak podjąć takie działania jak najwcześniej — przypomina Krzysztof Rabe, analityk firmy MEDFinance. — Każde opóźnienie i kolejne niespłacone w terminie raty pogarszają naszą ocenę w oczach banku czy innej instytucji finansowej. Może to skutkować tym, że nie będziemy mogli skorzystać z wyżej opisanych rozwiązań, mimo że miesiąc lub dwa wcześniej byłoby to jeszcze możliwe. Musimy bowiem pamiętać, że w ramach konsolidacji udzielany jest kredyt i przeprowadzana jest analiza kredytowa. Im gorsza jest kondycja naszych finansów, tym gorzej wypadamy w oczach instytucji.    

Jak uniknąć pętli zadłużenia  

Każdy lekarz wie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to również finansów, o które znacznie łatwiej jest zadbać zanim pojawią się problemy. Pierwszą kwestią, o której powinniśmy pamiętać jest unikanie nadmiernego zadłużenia. Sfinansowanie zakupu nowoczesnej aparatury czy urządzeń medycznych, które pozwolą zwiększyć konkurencyjność czy rozszerzyć zakres świadczonych usług, to dobry pomysł. Koszty takiej pożyczki mogą zwrócić się nam z nawiązką. — radzi Krzysztof Rabe. 

Z kolei zaciągnięcie pożyczki w celu opłacenia np. urlopu czy organizacji wystawniejszych świąt nie zawsze będzie dla nas korzystny w dłuższej perspektywie. Zwłaszcza, gdy o wakacjach na słonecznej plaży przypominać będą nam nie zdjęcia i pamiątki, a wysokie raty obiciążające budżet.

 

Przeczytaj również: