20 listopada 2017

Inwestycje

Modernizacja bloku operacyjnego w Hajnówce

Szpital powiatowy w Hajnówce otrzyma blisko 6,5 mln zł w ramach RPO Województwa Podlaskiego na rozbudowę i modernizację oddziału intensywnej terapii i bloku operacyjnego. Łączny koszt inwestycji wyniesie blisko 10 mln zł. 

Dzięki dofinansowaniu, jakie szpital w Hajnówce otrzyma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego możliwe będzie przeprowadzenie modernizacji na oddziale intensywnej terapii oraz bloku operacyjnym, w przypadku których takie prace są najkosztowniejsze. Inne oddziały funkcjonujące w szpitalu zostały zmodernizowane w poprzednich latach. Przebudowa pozwoli m.in. na powiększenie liczby łóżek dostępnych dla pacjentów. Obecnie na oddziale intensywnej terapii są cztery, natomiast prace pozwolą na stworzenie jeszcze jednego stanowiska. 

Duże zmiany zajdą również na bloku operacyjnym, gdzie pojawi się nowa aparatura. Jednym z najważniejszych zakupów będzie sprzęt do operacji laparoskopowych, zwłaszcza tych przeprowadzanych u pacjentów z otyłością. Również na ich potrzeby zakupiony zostanie specjalny bariatryczny stół operacyjny, co pozwoli na zwiększenie liczby przeprowadzanych zabiegów zmniejszania żołądka. Do tej pory w szpitalu wykonano blisko 700 takich zabiegów. Szpital zyska również sprzęt do operacji wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Oprócz tego w szpitalu pojawią się również nowe kardiomonitory, aparaty USG i RTG, a także aparat do terapii nerkozastępczej.

W styczniu ogłoszone mają zostać przetargi, które wyłonią wykonawców i dostawców, natomiast początek prac zaplanowany jest na kwiecień. Finał inwestycji natomiast powinien nastąpić w marcu 2019 r. Łączny koszt prac modernizacyjnych i zakupu sprzętu wyliczony został na 9,7 mln zł, z czego 6,5 mln zł pochodzić będzie ze środków RPO.  – W grudniu będą ogłoszone kolejne konkursy na dotacje z RPO związane z ochroną zdrowia. Będą dedykowane pediatrii, ginekologii i położnictwu. W lutym 2018. będzie kolejny konkurs na inwestycje w szpitalach. Dzięki środkom z RPO realizowanych jest też pięć dużych programów profilaktyki zdrowia w województwie – powiedział Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

W skrócie: 

  • Szpital powiatowy w Hajnówce wyremontuje blok operacyjny i oddział intensywnej terapii
  • Zakupi również nową aparaturę – bariatryczny stół operacyjny,  aparaty USG i RTG czy kardiomonitory
  • Koszt inwestycji to 9,7 mln zł, z czego 6,5 mln zł pochodzić będzie ze środków RPO województwa podlaskiego 
Źródło: PAP

Przeczytaj również: