27 września 2023

Sprzęt i Innowacje

GE HealthCare z 44 mln grantem na opracowanie technologii ultrasonograficznej

GE HealthCare otrzymało grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów w wysokości ponad 44 milionów dolarów na stworzenie narzędzi do automatycznej oceny obrazowania ultrasonograficznego wspomaganych sztuczną inteligencją. Mają one na celu pomóc pracownikom ochrony zdrowia w krajach rozwijających się w podejmowaniu decyzji klinicznych. To krok podjęty, by zwiększyć dostępność położniczych badań USG w zakresie opieki nad matką i noworodkiem, a także badań przesiewowych płuc w pediatrii.

Grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów to szansa, by zwiększyć dostęp do ultrasonografii w krajach rozwijających się. USG to obecnie niezbędne narzędzie do badań przesiewowych, wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń, również tych związanych ze zdrowiem kobiet w ciąży czy leczeniem chorób układu oddechowego — powiedział Roland Rott, President and CEO, Ultrasound, GE HealthCare i dodał: Ta dotacja pomoże dostosować wiodącą technologię AI Caption Health do potrzeb większej liczby klinicystów, a tym samym przyczyni się do zwiększenia dostępności opieki medycznej wysokiej jakości. 

Współczynnik zgonów matek i dzieci jest jednym z największych problemów opieki zdrowotnej na całym świecie. W 2020 r. z powodu przyczyn możliwych do uniknięcia związanych z ciążą i porodem każdego dnia umierało prawie 800 kobiet, przy czym około 95% wszystkich zgonów matek miało miejsce w krajach rozwijających się . W 2019 roku w pierwszym miesiącu życia zmarło 2,4 miliona dzieci na całym świecie. Technologie ultrasonograficzne wykorzystywane w opiece nad matkami pomagają w określeniu markerów zdrowia płodu takich jak wiek ciążowy, obraz i żywotność płodu, ciąża mnoga, przepływ krwi pępowinowej czy ciąża pozamaciczna.

Zapalenie płuc u dzieci poniżej 5. roku życia jest główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej na świecie . Ponieważ objawy mogą pojawić się nagle, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom. Ultrasonograficzne badanie płuc zapewnia lekarzom podgląd całego płuca, jest łatwe do powtórzenia, a ponadto pomaga zdiagnozować schorzenie z większą dokładnością w porównaniu do RTG klatki piersiowej .

Za stworzenie technologii odpowiadać będzie Caption Health, lider w dziedzinie wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, który w lutym 2023 roku został przejęty przez GE HealthCare. Technologia zostanie przystosowana do działania na wielu urządzeniach i sondach technologicznych, również w urządzeniach przenośnych. W 2020 roku firma Caption Health otrzymała grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów na wsparcie rozwoju innowacyjnej technologii AI do USG płuc. 

Aplikacje Caption Health AI zostały zaprojektowane tak, by wspierać pracowników służby zdrowia na każdym etapie badania ultrasonograficznego i pomóc im w uchwyceniu i skutecznej interpretacji wysokiej jakości obrazów ultrasonograficznych – powiedziała Karley Yoder, Chief Digital Officer, Ultrasound, GE HealthCare i General Manager, Caption Health – Jesteśmy wdzięczni za nieustanne wsparcie Fundacji Billa i Melindy Gatesów, które umożliwia stały rozwój naszego projektu badań nad USG płuc, a także zwiększanie dostępności tej technologii, by zapewniać wyższą jakość opieki matkom i dzieciom – dodała.

 

 

###

 

O GE HealthCare

GE HealthCare jest wiodącym światowym innowatorem w dziedzinie technologii medycznych, diagnostyki farmaceutycznej i technologii cyfrowych, a jego celem jest dostarczanie zintegrowanych rozwiązań, usług i analiz danych, dzięki którym szpitale stają się bardziej wydajne, lekarze bardziej skuteczni, terapie bardziej precyzyjne, a pacjenci zdrowsi i szczęśliwsi. Służąc pacjentom i świadczeniodawcom od ponad 100 lat, GE HealthCare rozwija spersonalizowaną, połączoną opiekę, upraszczając jednocześnie podróż pacjenta po ścieżce zdrowotnej. Nasze odziały: diagnostyki obrazowej, ultrasonografii, rozwiązań w ramach opieki nad pacjentem oraz farmaceutyków przeznaczonych do diagnostyki pomagają usprawnić proces leczenia pacjentów od diagnozy, przez terapię, po monitorowanie. Firma warta jest 18 miliardów dolarów i zatrudnia 51 tys. pracowników.

 

Przeczytaj również: