2 października 2023

Konferencje

Konferencja medyczna w Pleszewskim Centrum Medycznym

7 października  w Pleszewskim Centrum Medycznym odbędzie się naukowa konferencja medyczna pod hasłem "Pleszewskie dni ginekologiczne. Uroginekologia". Wezmą w niej udział wybitni specjaliści z tej dziedziny medycyny nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Zanim jednak prelegenci spotkają  się z uczestnikami sympozjum - w szpitalu zostaną przeprowadzone dwa zabiegi operacyjne.

Konferencja medyczna pod hasłem "Pleszewskie dni ginekologiczne. Uroginekologia" to już drugie w ostatnim czasie  sympozjum naukowe po Pleszewskich Dniach Onkologicznych, które były organizowane w Pleszewskim Centrum Medycznym. Tym razem szpital chce przybliżyć medykom temat uroginekologii, która wciąż jest tym wstydliwym dla pacjentów działem medycyny, a który  zajmuje się schorzeniami żeńskiego układu moczowo-płciowego. 

- Zaprosiliśmy na konferencję naukową  kilku wybitnych specjalistów z dziedziny uroginekologii, którzy będą mieli okazję nie tylko podzielić się swoją wiedzą, ale i również wymienić doświadczeniami z innymi medykami, którzy zostali zaproszeni na sympozjum  w charakterze słuchaczy. A mowa m.in. o lekarzach z wielkopolskich szpitali.Chodzi też o to, by obie strony miały okazję  do konsultacji. - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

I dodaje, że problemy kobiet z  układem moczowo-płciowym obecnie wcale nie należą do rzadkości,a wręcz przeciwnie.

- Z roku na rok takie schorzenia, jak m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego,przetoki moczowo-płciowe czy zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej pojawiają się coraz częściej wśród naszych pacjentek. I wiek nie jest tu wyznacznikiem, bowiem te choroby zaczynają dotykać coraz to  młodsze kobiety. Nie zawsze ma to też związek z przebytymi ciążami, czy też innymi schorzeniami współistniejącymi. Co gorsza, wiele kobiety wstydzi się tych dolegliwości i z tego powodu nie szuka pomocy u specjalistów. My chcemy ten temat pogłębić i zachęcić pacjentki do przełamania oporu, tym bardziej, że medycyna w tym zakresie tak bardzo się rozwinęła, że współczesne zabiegi są naprawdę w stanie maksymalnie poprawić komfort ich życia. - podkreśla Błażej Górczyński.

Zanim jednak naukowcy zajmą się teorią - w szpitalu  odbędą się dwa zabiegi operacyjne poprzedzające konferencję.  Przeprowadzą je  ginekolodzy  Pleszewskiego Centrum Medycznego  z udziałem prof. KAAFM dr n. med. Pawła Szymanowskiego. Pierwszy będzie polegał na laparoskopowym usunięciu macicy, a drugim będzie  operacja nadreaktywnego pęcherza moczowego z wykorzystaniem botoksu.

Poniżej lista uczestników i tematy prelekcji  Konferencji „Pleszewskie Dni Ginekologiczne. Uroginekologia” w Pleszewskim Centrum Medycznym. 

  1. prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski : „Wprowadzenie w problematykę uroginekologii”
  2. prof. dr hab. n. med. Wojciech Krajewski: „Algorytmy postępowania w przypadku śródoperacyjnego uszkodzenia pęcherza moczowego i moczowodu - sugestie eksperckie”
  3. dr n. med. Michał Koszla: „Rola fizjoterapeuty w opiece okołoporodowej - wyznaczniki dobrej terapii”
  4. dr n. med. Hanna Szweda: „Leczenie OAB - co jeśli nie działają leki ?”
  5. mgr Justyna Habib:  „Jak działania fizjoterapeutyczne wpływają na wyniki leczenia operacyjnego w uroginekologii? - współpraca lekarz – fizjoterapeuta”
  6. lek. Andrzej Wiśniewski: „ Zespoły bólowe miednicy mniejszej  - problem interdyscyplinarny. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty. Część I - spojrzenie lekarza.”
  7. dr n. med. Bogumiła Dampc:  „Zespoły bólowe miednicy mniejszej – problem interdyscyplinarny. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty. Część II – spojrzenie fizjoterapeuty.”

Przeczytaj również: