15 lipca 2021

Sprzęt i Innowacje

Cząsteczka 1-MNA skuteczną terapią przeciwko powikłaniom COVID-19

Niezależne badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ zastosowania cząsteczki 1-MNA u osób z powikłaniami powstałymi w następstwie przejścia koronawirusa SARS-CoV-2. W konsekwencji tego notowana na rynku GPW biotechnologiczna grupa Pharmena, która posiada ochronę patentową na zastosowanie 1-MNA, zamierza uwzględnić wyniki najnowszych badań i rozszerzyć strategię sprzedaży produktów o zastosowanie związane z terapią postkovidową. Cząsteczka 1-MNA została zarejestrowana w Unii Europejskiej jako nowa żywność przez Grupę Pharmena.

- To szczególny moment w potencjalnym szerokim zastosowaniu 1-MNA. Wyniki badań u pacjentów z powikłaniami powstałymi po przechorowaniu COVID-19 wskazują, iż zastosowanie 1-MNA w terapii wpłynęło na zmniejszenie niekorzystnych objawów - powiedział Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A. 

Cząsteczka 1-MNA jest naturalnie występującym metabolitem witaminy B3. Liczne badania Pharmeny wskazują, iż 1-MNA działa przeciwzapalnie poprzez redukcję poziomu markerów stanu zapalnego w organizmie, wpływa na utrzymanie prawidłowej pracy śródbłonka naczyniowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Spółka Pharmena obecnie pracuje nad zastosowaniem 1-MNA jako kandydata na lek m.in. w CVID-19. Cząsteczka 1-MNA została również zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej jako nowa żywność i występuje w suplementach diety Spółki chronionych prawem patentowym. 

Pharmena jest jedynym producentem suplementów diety pod marką Menavitin oraz dermokosmtyków pod marką Dermena i Allerco zawierających cząsteczkę 1-MNA.

Link do wyników niezależnych badań: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.14.21259081v1.full.pdf+html

Przeczytaj również: