12 maja 2021

Inwestycje

Budowa jednego z największych szpitali dziecięcych w Polsce na finiszu

Pierwsi mali pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy w siedmiokondygnacyjnym Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu już pod koniec tego roku. Placówka będzie w stanie przyjąć ponad 350 pacjentów. Budynek jest już ukończony, teraz trwa jego wyposażanie.

Siedziba wielu oddziałów

Na terenie obiektu trwają obecnie prace wykończeniowe. Dostarczany jest tam także sprzęt. Na 30 tys. metrów kwadratowych swoją siedzibę będzie miało 9 oddziałów. W całym budynku znajdzie się aż 2 tysiące pomieszczeń. Pojawią się tam jednoosobowe sale z własnym węzłem sanitarnym. Na terenie poznańskiego centrum zostanie zlokalizowany także pierwszy na terenie Wielkopolski Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci.

Fot.: Głos Wielkopolski
 

- Mamy ukończone parkingi - dostępnych jest 400 miejsc, mamy ukończony remont ulicy Wrzoska, która jest ulicą dojazdową. Mamy praktycznie ukończone wszystkie prace, związane z potrzebnymi instalacjami. Elewacja budynku jest gotowa. – zaznacza rzeczniczka Spółki Szpitale Wielkopolski Urszula Łaszyńska. 

Zmiana dotychczasowych siedzib

Do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzi się wiele oddziałów, zakładów oraz poradni. Będą to obiekty z ulicy Spornej, Krysiewicza, Nowowiejskiego, ale także kierski Oddział Rehabilitacji Dziecięcej. 

Fot.: Głos Wielkopolski
 

Pracownicy szpitala będą mogli skorzystać na terenie placówki z poczty pneumatycznej oraz zautomatyzowanej apteki, która ma ułatwić pracę wszystkich oddziałów. Zautomatyzowana apteka, a więc specjalnie przystosowany robot będzie dzielił konkretne dawki leków dla pacjentów, które następnie zostaną dostarczone na oddział. Ich rozdzielaniem nie będą zajmować się pielęgniarki. Zaplanowana poczta pneumatyczna to z kolei system rur w ścianach, do których można włożyć kapsuły wraz z próbkami laboratoryjnymi, by zostały one przesłane w odpowiednie miejsce w szpitalu.

Przeczytaj również: