16 maja 2018

Planowane inwestycje

Termomodernizacja Szpitala w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska pozyskała właśnie 8 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na dofinansowanie inwestycji z zakresu termomodernizacji. 10 maja Urząd Marszałkowski ogłosił wyniki konkursu: unijną odtację otrzyma między innymi rudzki Szpital Miejski.

Ponad 1,2 mln złotych na termomodernizację Szpitala w Rudzie Śląskiej. Pieniądze przeznaczone zostaną na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej i termoizolację budynków A i B bielszowickiej (dzielnica Rudy Śląskiej) części placówki. Obecnie mieszczą się w nich Oddział Psychiatrii Dziennej oraz Oddział Psychiatryczny Ogólny i Oddział Dziecięcy. Po zrealizowanej modernizacji pawilon A będzie przeznaczony na Rehabilitację. Jest  ona niezbędna ze względu na potrzeby oddziałów zabiegowych, a także osób starszych. W drugim budynku, po odnowieniu, zostanie rozszerzona działalność Szpitala w zakresie psychiatrii. Z kolei funkcjonująca tam Pediatria przeniesiona zostanie na Godulę (dzielnica Rudy Śląskiej).

Aktualnie w Szpitalu w Goduli trwają dwa duże remonty, przebudowa pomieszczeń jednej kondygnacji budynku E na potrzeby laboratorium analitycznego oraz adaptacja pomieszczeń pod nową lokalizację Oddziału Neurologii. W tym roku placówkę czekają jeszcze inne inwestycje, m.in budowy instalacji fotowoltaicznej, która obniży koszty planowanego montażu klimatyzacji na piętrze Oddziału Chirurgii. Ponadto szpital zamierza przeznaczyć ok. milion złotych na zakup sprzętu medycznego oraz przygotować się do przebudowy godulskiej izby przyjęć i pomieszczeń bielszowickiej części szpitala pod potrzeby planowanego tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL).

Zdecydowanie największą planowaną inwestycją jest budowa nowego budynku w Goduli, w którym mają mieścić się poradnie przyszpitalne z całym zapleczem zabiegowym. W założeniu ma on być połączony z istniejącym obiektem. W budynku ma się także znajdować specjalistyczne Ambulatorium. Co istotne, na wszystkie wymienione zadania władze szpitala zamierzają pozyskać środki unijne. Całość inwestycji ma kosztować 28 mln zł, z czego ponad 20 mln zł ma pokryć dofinansowanie z UE . Z kwoty tej szpital pozyskał już blisko 400 tys. zł na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe konkursy unijne mają się rozstrzygnąć w najbliższych miesiącach.

Przeczytaj również: