13 września 2017

Inwestycje

Szpital w Pile będzie miał pracownię elektrofizjologii

2 mln zł dotacji z budżetu państwa otrzymał powiat na utworzenie w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica pracowni elektrofizjologii. Dzięki niej możliwe będzie skuteczne leczenie pacjentów z migotaniem przedsionków serca. 

Migotanie przedsionków serca stanowi problem dla większości osób po 60 i 70 roku życia. Zaburzenie to może być zagrożeniem nawet dla życia pacjentów. Tymczasem szpital w Pile nie dysponował wyposażeniem, które pozwoliłoby skutecznie zwalczać to schorzenie. Dzięki dofinansowaniu sytuacja jednak się poprawi. – Kilka dni dostaliśmy informację z Kancelarii Premiera, ze nasz wniosek o dofinansowanie został pozytywnie rozpatrzony. A to oznacza, że jeszcze w tym roku otrzymamy prawie 2 mln złotych na urządzenie nowej Poradni Elektrofizjologii na oddziale kardiologicznym, w której będą wykonywane skomplikowane zabiegi. Co najważniejsze, pacjenci z dolegliwością migotania przedsionków serca nie będą musieli już wkrótce jeździć po 100 kilometrów do poznania, czy Bydgoszczy – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 

Szpital Specjalistyczny w Pile pełni rolę placówki regionalnej, co roku leczy się w nim 600 pacjentów z zawałami serca, a zabiegom inwazyjnym poddawanych jest ok. 1,5 tys. pacjentów. – Wykonujemy stenty, wszczepienia stymulatorów, od kilkunastu lat działa pracowania hemodynamiki, w której wykonujmy koronarografię. Nowa pracownia pozwoli nam zamknąć w całość ciąg lecznicy – powiedział ordynator oddziału kardiologicznego, dr Krzysztof Karpiński. 

Pomieszczenia, w których zlokalizowana będzie pracownia zostały już dostosowane do jej potrzeb. Sprzęt, który pozwoli na zabiegi inwazyjne, polegające na wprowadzeniu do mięśnia sercowego cewnika, przy pomocy którego niszczy się wadliwe, odpowiadające za migotanie tkanki, będzie zakupiony do końca roku.  

W skrócie: 

  • Szpital Specjalistyczny w Pile będzie miał pracownię elektrofizjologii 
  • Inwestycja prowadzona będzie dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa
  • Dotacja wyniesie 2 mln zł
Źródło: pila.naszemiasto.pl

Przeczytaj również: