17 października 2017

Inwestycje

Szpital Pucki z nowym wyposażeniem

W połowie października podpisano umowę dotyczącą dofinansowania inwestycji szpitala w Pucku. Dzięki dotacji przydzielonej w ramach RPO Województwa Pomorskiego placówka zyska m.in. tomograf komputerowy czy wyposażenie oddziału wewnętrznego. Wartość podpisywanych umów to prawie 26 mln zł.

Szpital Pucki obok placówek w Prabutach i Miastku znalazł się w gronie szpitali, których wnioski o dofinansowanie spotkały się z akceptacją wojewody i Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych i Ministerstwa Rozwoju. Z funduszy unijnych do Pucka trafią 22 mln zł, natomiast z budżet Ministerstwa ok. 2,5 mln zł. – Szpitale, które były na pierwszych trzech miejscach z listy rezerwowej otrzymały fundusze z puli rezerwowej. W ramach środków unijnych nie można finansować wszystkich projektów. Komisja Europejska wyznacza szczegółowe zasady, które należy spełnić. Po pierwsze – mogliśmy finansować zadania związane z chorobami cywilizacyjnymi. Po drugie – wszystkie projekty musiały też uzyskać akceptację wojewody i Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród wybranych projektów musiały się znaleźć te dotyczące opieki zdrowotnej, które będą miały refundację świadczeń. Chodzi o kontrakty z NFZ-em – podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 

Środki posłużą przede wszystkim do zakupu nowego wyposażenia oraz organizacji szkoleń podnoszących kwalifikacje personelu. Szpital ma na realizację inwestycji czas do końca 2018 r. W puckim szpitalu powstanie nowa Poradnia Chorób Płuc. Zainstalowany zostanie również nowy sprzęt medyczny, m.in.: tomograf komputerowy, echokardiograf, bezprzewodowy system umożliwiający pacjentom wzywanie pomocy, rejestrator holterowski i spirometr. 

Dzięki inwestycji nowe wyposażenie pojawi się m.in. na oddziale chorób wewnętrznych. Sale chorych zostaną wyposażone w nowe szafki przyłóżkowe i osiem łóżek elektrycznych. Dzięki temu zwiększy się komfort pacjentów, zmniejszy ryzyko powstawania odleżyn. – Warto podkreślić, że dużo projektów zdrowotnych jest realizowanych na Pomorzu, także poza obszarem metropolii. Zależy nam, aby poziom usług oferowanych przez jednostki medyczne funkcjonujące na terenie naszego województwa był na jak najwyższym poziomie – powiedział marszałek Struk

W skrócie:

  • Szpital Pucki uzyskał dofinansowanie w ramach RPO na zakup nowego wyposażenia 
  • Do końca 2018 r. w placówce pojawi się m.in. nowy tomograf, echokardiograf czy rejestrator holterowski
  • Łączna suma dofinansowania wyniesie blisko 26 mln zł
Źródło: pomorskie.eu

Przeczytaj również: