29 sierpnia 2017

Inwestycje

Remont bloku operacyjnego w Legnicy

Szpital Specjalistyczny w Legnicy przygotowuje się do remontu i rozbudowy bloku operacyjnego. Inwestycja ruszy 1 grudnia i potrwa 9 miesięcy. Dzięki niej szpital będzie dysponował m.in. nową salą hybrydową. 

Trwają przygotowania do rozpoczęcia dużej inwestycji Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. 1 grudnia rozpocznie się zaplanowany na 9 miesięcy remont bloku operacyjnego. W ramach inwestycji zostanie on gruntownie przebudowany, zmieni się też układ pomieszczeń. Pozwoli to z jednej strony ułatwić pracę personelu, a z drugiej utworzyć nową salę hybrydową, która zwiększy możliwości leczenia pacjentów o skomplikowane zabiegi kardiochirurgiczne i chirurgii naczyniowej. Nowe pomieszczenia zostaną wyposażone w system klimatyzacji, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo. – Bez wątpienia to będzie blok operacyjny XXI wieku. Prace nie ograniczą się do zwykłego remontu. Wyburzone zostaną wszystkie ściany i blok powstanie niejako od zera – powiedział Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy legnickiego szpitala.   

Zmiany organizacji szpitala w Legnicy

Zaplanowana inwestycja wpłynie znacząco na pracę szpitala. Blok operacyjny zostanie wyłączony z użytku, a tzw. zabiegi ostre, które stanowią blisko 65% wszystkich operacji w legnickim szpitalu, będą wykonywane na dwóch tymczasowych blokach operacyjnych oraz w mniejszym budynku szpitala, gdzie obecnie odbywają się zabiegi onkologiczne. – Nie da rady remontować bloku, i w kurzu operować. Już teraz pacjenci, którzy chcą być operowani w tym szpitalu, a mogą czekać - zapisywani są na terminy już po zakończeniu remontu. Oczywiście, są informowani, że mogą skorzystać z usług innych szpitali. Część pacjentów decyduje się poczekać, a część mówi, że podzwoni po szpitalach i zorientuje się w sytuacji – powiedział Andrzej Hap, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. – Pacjenci onkologiczni mogą czuć się bezpieczni, bo nic się tu nie zmieni i będą jak dotychczas operowani. Chcemy nawet wydłużyć pracę tego bloku do godz. 22.00 i część zabiegów planowych chcemy (po pierwszym etapie remontu) uruchomić wcześniej i ściągać pacjentów zapisanych np. na listopad 2018 r.

Dofinansowanie w ramach RPO 

Inwestycja pochłonie ponad 17 mln zł. Szpital wyda jednak jedynie 3,5 mln zł, pozostałe środki będą pochodzić z dotacji przyznanej w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, o czym pisaliśmy już na łamach medinwestycje.pl.  W ramach tego samego programu zostanie przeprowadzony remont bloku operacyjnego w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Na przebudowę bloku operacyjnego i zakup wyposażenia medycznego samorząd województwa przekaże ponad 10 mln zł.

W skrócie: 

  • Remont bloku operacyjnego szpitala w Legnicy rozpocznie sie1 grudnia i potrwa 9 miesięcy
  • Inwestycja kosztować będzie 17 mln zł, 1,5 mln zł to dotacja w ramach RPO 
  • Blok zostanie gruntownie przebudowany, powstanie m.in. sala hybrydowa 
Źródło: umwd.dolnyslask.pl

Przeczytaj również: