29 maja 2019

Sprzęt i Innowacje

Polska może być główną bazą badań klinicznych?

Przedstawiciele branży biotechnologicznej ze Stanów Zjednoczonych widzą w Polsce duży potencjał. Dobrze rozwinięte zaplecze do prowadzenia badań i niższe koszty takiej działalności stawiają nasz kraj w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do współpracy w tym zakresie.  To wnioski z 19 edycji Central European BioForum.

Przed polską biotechnologią stoi ogromna szansa. Możemy zyskać dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii i zdobyć biznesowe know-how z zakresu prowadzenia statupów biotechnologicznych. Będzie to możliwe, jeśli zachęcimy Amerykanów do prowadzenia w naszym kraju projektów badawczo-rozwojowych.  Przedstawiciele biznesu ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani głównie polską ofertą badań klinicznych. Za oceanem, ze względu na ogromną ilość takich badań, naukowcy mają kłopot z pozyskaniem pacjentów.


– Moim zdaniem Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia badań klinicznychmówił Walter Klemp, dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), ekspert CEBioForum.Macie wspaniałą infrastrukturę, bardzo dobre szpitale i kliniki. To ogromna możliwość dla nas, Amerykanów. W USA prowadzimy wiele badań klinicznych, więc trudno nam znaleźć pacjentów. Tutaj można prowadzić wysokiej jakości badania i zyskać dostęp do pacjentów, którzy w nich wezmą udział.

Organizatorzy Central European BioForum zauważyli korzyści, jakie mogą wyniknąć z takiej międzynarodowej współpracy. Dlatego zaprosili do udziału w tegorocznej edycji gości z zagranicy, którzy związani są z sektorem biotech.


- Chcieliśmy zaprezentować zalety prowadzenia innowacyjnych projektów biotechnologicznych w naszym kraju, pokazać sukcesy polskiej naukimówi Mira Kubik, dyrektor organizacyjny CEBioForum. - To kolejny krok w nawiązywaniu współpracy z amerykańskim sektorem biotech. W 2018 roku zorganizowaliśmy edycję BioForum w Nowym Jorku, by przedstawić biznesowy model takiej współpracy. Polska ma w tym zakresie dużo do zaoferowania. 

Wizyta w Stanach Zjednoczonych była pierwszym etapem budowy strategicznego mostu biotechnologicznego, który ma połączyć Polskę i USA. Kolejnym ważnym elementem zacieśniania współpracy w tym zakresie było spotkanie z ekspertami zza oceanu w Polsce. Do Łodzi przyjechali m.in.: Walter V. Klemp – dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA), Melina Davis – ekspert ds. innowacji, Hyperloop Transportation Technology  (USA), José M. Morey - Konsultant ds. informatyki w służbie zdrowia Expert Connect i sztucznej inteligencji NASA iTech (USA), Waldemar Priebe - MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka (USA), Sid Senroy - Biogen jako Vice President R&D Compliance, OREXIGEN jako Head of Quality (USA).
Zagraniczni goście, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych projektów spotkali się z przedstawicielami polskiego sektora biotech. Amerykanie zwracali uwagę na ogromne możliwości współpracy i obopólne korzyści, jakie mogłaby ona przynieść.


- Byłem w Polsce już ponad 20 razy. Uważam, że w tym kraju jest duży potencjał. Rozpoczynam tu działalność swojej własnej firmy przyznał Sid Senroy.

Aby jednak Polska stała się znaczącym graczem na rynku biotechnologicznym, konieczne są pewne zmiany.
Zdaniem Waltera Klempa, trzema krokami do sukcesu w naszym kraju są:

  • lepsze wykorzystanie własnych zasobów
  • niekonwencjonalne podejście do biznesu
  • zniesienie barier rozwojowych

Najlepsi ruszają na podbój globalnych rynków

Podczas 19 edycji CEBioForum organizatorzy zainaugurowali Biotech Bridge Club.

- To prestiżowy klub, który ma na celu zbliżenie ludzi związanych z biotechnologią: zarówno  reprezentujących firmy, jak też naukowców i potencjalnych inwestorów – mówi Jarosław Nowak, prezes fundacji Polish-American Biotech Bridge. - Do współpracy zaprosiliśmy przedsiębiorców z Polski, Europy Centralnej i USA.
Pierwsze spotkanie Biotech Bridge Club ma się odbyć jesienią w Bostonie.
Jak dostać się do klubu?
- Jest to dość elitarne grono. Aby do niego dołączyć, należy wykazać się pewnymi osiągnięciami w zakresie biotechnologii – tłumaczy. - Niemniej, jesteśmy otwarci na przyjęcie kolejnych ekspertów. Można zgłosić akces, członkowie klubu rozważą kandydaturę.

Osoby zainteresowane dołączeniem do Biotech Bridge Club mogą przesłać zgłoszenie na adres: office@cebioforum.com

Jaki kierunek powinna obrać polska biotechnologia?

Udział zagranicznych gości w 19 edycji wydarzenia był kluczowy w budowaniu kontaktów biznesowych z przedstawicielami zagranicznych firm i instytucji, ale także okazją do zdiagnozowania problemów polskiego sektora. W Łodzi pojawili się bowiem przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Partner Instytucjonalny CBF), którzy omówili możliwości pozyskiwania finansowania na działalność biotechnologiczną. Możliwe sposoby na wsparcie w tym zakresie zaprezentował także Krzysztof Górski, dyrektor ds. wdrażania projektów naukowych Agencji Badań Medycznych.

- Zastanówmy się, jaką biotechnologię w Polsce rozwijać. Jak taki kraj jak Polska, który nie ma znaczących osiągnięć w tej dziedzinie powinien rozwijać biotechnologię? W co naprawdę warto inwestować? - zachęcał Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Od początku CEBioForum ma na celu zdiagnozowanie barier rozwojowych w sektorze i wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na jego dynamiczny rozwój.

- Uważam, że ta edycja dała nam dużo wskazówek, na co zwrócić uwagę działając w sektorze biotech. Najbardziej cieszy fakt, że inwestorzy z zagranicy faktycznie zauważyli możliwości współpracy z Polską i są nią zainteresowanimówi Mira Kubik, dyrektor BioForum. - Kolejne edycje będą okazją do zacieśnienia tych kontaktów.

Organizatorzy już teraz planują kolejne wydarzenie w USA, tym razem w Bostonie. Odbędzie się ono jesienią. W maju przyszłego roku czeka nas natomiast jubileuszowa, 20 edycja CEBioForum.

- Zebraliśmy opinie od uczestników, ich sugestie. Zależy nam, by to wydarzenie jak najbardziej odpowiadało na ich potrzebydodaje dyrektor CEBioForum. - Już teraz zaczynamy pracę nad kolejną edycją, która z pewnością będzie niezapomniana. Wkrótce będziemy mogli zdradzić pierwsze szczegóły. Serdecznie zapraszam do śledzenia informacji o 20 edycji i już teraz zapraszam do udziału w niej.


Więcej informacji o CEBioForum: www.cebioforum.com
Video: https://youtu.be/OCmPtO-OMZc

Przeczytaj również: