Inwestycje
Nowy pawilon Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie
W Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lublinie 30 września oddano do użytku pawilon szpitalny Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego. Cały projekt kosztował ponad 24,6 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 wynosiło 85% tej kwoty. Resztę środków pokryto z budżetu województwa i budżetu państwa.
– Cieszę się, że przy wsparciu środków europejskich udało się wyremontować tę część szpitala. Dzięki temu poprawią się warunki pobytu pacjentów oraz zwiększy się komfort pracy personelu medycznego. – podkreślił obecny na uroczystości otwarcia Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Celem prac było dostosowanie trzech kondygnacji nadziemnych z podpiwniczeniem dla pacjentów. Wyremontowany pawilon został wyposażony w 80 łóżek oraz urządzenia medyczne, co znacząco poprawi jakość świadczonych usług medycznych. Dzięki modernizacji zwiększy się liczba osób objętych usługami zdrowotnymi. Również osoby niepełnosprawne będą mogły swobodnie korzystać z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Pawilon jest zlokalizowany na I i II piętrze budynku. Na parterze umieszczono pomieszczenia terapeutyczno-rehabilitacyjne oraz oddział dzienny zaburzeń nerwicowych. W budynku znalazła się także centralna sterylizatornia funkcjonująca na potrzeby całego szpitala.
- Jest to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia psychiatrii, ponieważ docelowo będziemy zwiększać bazę łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego. Województwo lubelskie jest jednym z ostatnich w Polsce, jeśli chodzi o liczbę miejsc tego typu. Docelowo, od przyszłego roku, będzie ich u nas około 200 - informuje Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie na łamach Kuriera Lubelskiego.
- Jestem przekonany, że te wszystkie łóżka zostaną zapełnione w ciągu tygodnia, bo niektórzy pacjenci od lat mają skierowania do takiej placówki. Ze względu na brak miejsc, przebywają na naszych oddziałach ogólnej psychiatrii. Do tego dochodzą jeszcze osoby z kolejki. Stąd czas oczekiwania na przyjęcie wynosił nawet do 3 lat. Mam nadzieję, że wkrótce te kolejki się skrócą. Dzięki temu rozluźnią się też oddziały psychiatrii ogólnej - dodaje dyrektor Dreher.
______
Projekt pn. „Poprawa efektywności działalności wojewódzkich podmiotów leczniczych w obszarach potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa lubelskiego poprzez niezbędne, z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych, prace remontowo-budowlane, w tym zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także wyposażenia w sprzęt medyczny”, Oś Priorytetowa 13 Infrastruktura Społeczna, Działanie 13.1 Infrastruktura Ochrony Zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Lubline / Kurier Lubelski
Przeczytaj również:
-
Planowane inwestycje
Zielone światło dla budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach
Zielone światło dla budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach
Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło budowę Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach. To największa i jedna z najważniejszych...
Czytaj więcej -
Sprzęt i Innowacje
BRIGHTER – polska platforma radiologiczna
BRIGHTER – polska platforma radiologiczna
Wyobraźmy sobie, że specjalista może udostępniać dokumentację obrazową tak łatwo, jak popularne serwisy pozwalają oglądać filmy i seriale. Teraz,...
Czytaj więcej -
Konferencje
I Forum Opieki Zintegrowanej | Warszawa | 10-11.10.2025
I Forum Opieki Zintegrowanej | Warszawa | 10-11.10.2025
W dniach 10–11 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się pierwsze w Polsce Forum Opieki Zintegrowanej – ogólnopolska konferencja naukowo-edukacyjna,...
Czytaj więcej