12 października 2018

Inwestycje

Nowa sala hybrydowa we wrocławskim szpitalu

9 października b.r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otworzył kolejną salę bloku operacyjnego - jedną z najnowocześniejszych sal tego typu w Polsce. Kardiochirurgiczna sala hybrydowa dedykowana jest do zabiegów z zakresu kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej oraz kardiologii. Całkowikity koszt inwestycji to ponad 7 milionów złotych.

W nowej sali hybrydowej zabiegi mogą wykonywać kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi oraz kardiolodzy

- Jej funkcjonalność polega na tym, że można w niej wykonywać pacjentowi dwa różne zabiegi jednocześnie. Zwykle zabiegi odbywają się z koniecznością czasowej przerwy pomiędzy nimi, potrzebnej na rekonwalescencję, co wiąże się z ryzykiem dla pacjenta, który może doznać powikłań z powodu odłożenia drugiego zabiegu – tłumaczy prof. Marek Jasiński, kierownik Kliniki Chirurgii Serca. - Sala hybrydowa niesie również możliwość operacji małoinwazyjnej, dzięki temu skracamy czas leczenia pacjenta i jego pobytu w szpitalu – dodaje prof. Jasiński.

- Mamy w Polsce coraz więcej lekarzy, którzy są pionierami w medycynie i piszą jej światową historię – mówi dr n. med. Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. - Mamy dostęp do coraz lepszych nowoczesnych technologii. Teraz sukcesem w medycynie nie jest tylko wynik wczesny czyli przeżycie operacji, ale wynik odległy mierzony jego jak najdłuższym przeżyciem po operacji i jak najlepszą jego jakością.

Sala wyposażona jest m.in. w technologię quantum - to najnowocześniejsze urządzenie do krążenia pozaustrojowego na świecie, które po bezpiecznym zatrzymaniu pracy serca, pozwala na dokładną i ciągłą analizę parametrów życiowych i badań krwi w trakcie operacji. Zespół kardiochirurgów USK dzięki zastosowaniu quantum może wykonywać najbardziej złożone operacje serca.

- Quantum to przykład na to, jaki postęp sprzętowy i rozwój następuje obecnie w kardiochirurgii. – Postęp technologii związanych z operacjami kardiochirurgicznymi jest ogromny – mówi prof. Marek Jasiński, szef Kliniki Chirurgii Serca w USK. - Funkcja spektrum w tym urządzeniu wykonuje w systemie ciągłym badania gazometryczne i metaboliczne krwi, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i powodzenia zabiegu. Znacząco również skraca zabieg, bo zespół operujący na bieżąco – sekunda po sekundzie – posiada pełną informację na temat stanu pacjenta. Jesteśmy posiadaczami tego urządzenia jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie.

Światowe osiągnięcia kardiochirurgii USK 

Technologia quantum wykorzystywanej jest do zabiegów operacyjnych w USK od stycznia 2018 r.

- W pierwszej dekadzie roku wykonaliśmy pierwsze na świecie dwie kompleksowe, złożone operacje zastawkowo-aortalne z użyciem technologii quantum – mówi prof. Marek Jasiński. - Operacje zakończyły się powodzeniem. Uczestniczyli w nich eksperci z różnych krajów, bo była to dla nich wyjątkowa okazja do poznania tej nowej technologii. 

Pierwszy zabieg polegał na kompleksowej naprawie zastawek serca - aortalnej i mitralnej, natomiast u drugiego pacjenta w trybie pilnym zoperowano tętniaka aorty wstępującej. Tego typu złożone operacje stanowią szczególne wskazania do zastosowania w przyszłości tego typu najnowocześniejszych technologii, która zmniejsza inwazyjność i skraca czas operacji – podsumowuje prof. Jasiński.

Dotychczas na świecie z wykorzystaniem urządzenia quantum przeprowadzano tylko operacje związane z chorobami wieńcowymi.

Całkowity koszt sali hybrydowej to 7,1 ml. zł. Dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD wyniosło 3,5 mln złotych. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych. 

W skrócie:

  • 9 października b.r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otworzył kolejną salę bloku operacyjnego - jedną z najnowocześniejszych sal tego typu w Polsce. 
  • Sala wyposażona jest m.in. w technologię quantum - to najnowocześniejsze urządzenie do krążenia pozaustrojowego na świecie, które po bezpiecznym zatrzymaniu pracy serca, pozwala na dokładną i ciągłą analizę parametrów życiowych i badań krwi w trakcie operacji. 
  • Całkowikity koszt inwestycji to ponad 7 milionów złotych, z czego 3,5 mln zł pochodziło z dofinansowania Ministerstwa Zdrowia z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych. 
Materiały prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Przeczytaj również: