Sprzęt i Innowacje
Najmniejsze urządzenie do monitorowania pracy mózgu
Nowoczesne urządzenia pomagają dokładnie odwzorować pracę mózgu. Badają, w jaki sposób i które części mózgu reagują na zapachy, kolory czy obrazy. Na tej podstawie potrafią rozpoznać początki chorób neurologicznych. Technologia EEG sprawdza, jaki obszar mózgu aktywuje się przy danej czynności. Aktywność mózgu można też mierzyć za pomocą technologii NIRS, a szybkość zmian przepływu krwi w mózgu obrazuje światło bliskiej podczerwieni. W połączeniu z innymi urządzeniami technologia pozwoli trenować mózg i w ten sposób zapobiegać demencji. Wkrótce najmniejsze tego typu urządzenie będzie dostępne na rynku.
– XB-01 to narzędzie do pomiaru aktywności mózgu za pomocą gier, a także za pośrednictwem naszych aplikacji wspierających aktywność mózgu. Stworzyliśmy je z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach, a także o osobach starszych, aby zapobiegać demencji lub ją opóźnić – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Heinz Dommel, wiceprezes Hitachi High Technologies.
Choć ludzki mózg kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, to dzięki nowym technologiom badań wiemy coraz więcej. Dzięki podczerwieni można np. zwizualizować przepływ krwi w mózgu. Wiązka światła w bliskiej podczerwieni odbija się w zależności od stopnia natlenienia krwi. W miejscu zwiększonej aktywności neuronów, a tym samym zwiększonego zapotrzebowania na tlen, jest inna częstotliwość fal świetlnych, niż tam, gdzie tlen został już oddany do tkanek. Można w ten sposób sprawdzić, jaki obszar mózgu aktywuje się przy danej czynności.
XB-01 umożliwia natomiast przesyłanie danych w czasie rzeczywistym przez bluetooth, co umożliwia pomiar aktywności mózgu w dowolnym miejscu i czasie.
– To prawdopodobnie najmniejsze tego typu narzędzie na świecie. Jest to technologia z wykorzystaniem czujników bliskiej podczerwieni (NIRS) opracowywana w Japonii od niemal 20 lat i testowana na różnych uczelniach. Pomiar krążenia krwi wykonywany jest na czole i nieco powyżej. Za pomocą aplikacji można obserwować aktywność mózgu w skali od zerowego do najwyższego poziomu. Widać więc jak aktywność mózgu rośnie – wskazuje Heinz Dommel.
Dzięki nowym technologiom można zobrazować pracę mózgu, połączenia między neuronami i ich współpracę. Za pomocą technologii EEG (elektroencefalografii) można z kolei rozpoznać wiele chorób neurologicznych już w początkowym stadium, np. obserwując reakcję mózgu i poszczególnych jego obszarów na określony zapach czy kolor. Na podstawie badań mózgu można trenować fale mózgowe odpowiedzialne za dobry sen, powstają też techniki relaksacyjne, które aktywują poszczególne obszary, a inne wyciszają. Zastosowanie narzędzi do pomiaru aktywności mózgu za pomocą podczerwieni może być jednak znacznie większe.
XB-01 umożliwia wizualizację aktywności mózgu w czasie rzeczywistym, tym samym pozwala na trening mózgu w dowolnym czasie. To o tyle istotne, że funkcje poznawcze mózgu zmniejszają się już po 25. roku życia. Sprawdzi się także w domach opieki, u osób starszych. Opóźni pojawienie się demencji, pozwoli walczyć z początkami Alzheimera. Urządzenie może też pomóc pracownikom lepiej radzić sobie z codziennymi stresami i szybko reagować na spadek koncentracji. Mogą je też wykorzystać firmy marketingowe – urządzenie sprawdzi reakcje mózgu na reklamy, pomoże też zaprojektować takie kampanie, które lepiej trafią do odbiorców.
– Może też znaleźć zastosowanie w szkołach, w nauczaniu prywatnym, w domach opieki, a także w biurach w celach szkoleniowych czy też w marketingu, kiedy chcemy porównać reakcje ludzi na różne produkty. Ostatnio produkt został również wykorzystany przez firmę produkującą zabawki. Dzieci korzystały z narzędzia przy różnych grach na inteligencję, wykazując się przy tym sporym zaangażowaniem – wymienia Heinz Dommel.
Urządzenie pojawi się na rynku w 2020 roku. Według zapowiedzi będzie kosztować ok. 350 euro.
Źródło: innowacje.newseria.pl
Przeczytaj również:
-
Konferencje
VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia | Warszawa | 28.08.2025
VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia | Warszawa | 28.08.2025
Już 28 sierpnia 2025 r. w Hotelu Four Points by Sheraton w Warszawie (ul. Suwak 7B) odbędzie się VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia – prestiżowe...
Czytaj więcej -
Konferencje
II Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej | Warszawa | 17-18.10.2025
II Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej | Warszawa | 17-18.10.2025
W dniach 17-18 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się II edycja cieszącego się olbrzymią popularnością Ogólnopolskiego Kongresu Opieki...
Czytaj więcej -
Planowane inwestycje
Pomorskie szpitale z 700 mln wsparcia
Pomorskie szpitale z 700 mln wsparcia
Do pomorskich szpitali trafi prawie 700 mln złotych. W ramach KPO placówki medyczne otrzymały na onkologię prawie 423 mln złotych, a 49 mln złotych na...
Czytaj więcej