22 listopada 2019

Inwestycje

Jak wdrożyć e-receptę w placówce medycznej?

Prawie wszystkie apteki w Polsce mogą już realizować elektroniczne recepty. Nie wszyscy lekarze mają jednak możliwość ich wystawiania – mimo iż znaczna część placówek medycznych wdrożyła już System P1, który pozwala na tworzenie cyfrowych recept. Podmioty lecznicze, które jeszcze nie wdrożyły nowego systemu powinny się pospieszyć – od stycznia 2020 roku wszystkie recepty będą wystawiane za jego pośrednictwem. 

System P1 powstał w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”, którego częścią jest między innymi e-recepta.  W największym skrócie jest to cyfrowa wersja dotychczasowej papierowej recepty. Jej wprowadzenie ma na celu przede wszystkim ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów i nieczytelnych oraz fałszywych recept.

Jak działa e-recepta?

E-recepta to cyfrowo zapisana informacja o leku przepisanym pacjentowi. Elektroniczny zapis jest przekazywany za pomocą systemu od lekarza do farmaceuty, a stamtąd do instytucji, która refunduje dany środek – a więc do NFZ.

Cyfrowa recepta krok po kroku

  1. Po zbadaniu pacjenta lekarz elektronicznie wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę
  2. Pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub e-receptę na e-mail lub SMS z 4-cyfrowym kodem (aby otrzymać e-receptę drogą elektroniczną należy założyć Profil Zaufany do Internetowego Konta Pacjenta)
  3. Chory udaje się do apteki
  4. Farmaceuta skanuje kod z wydruku informacyjnego lub wpisuje 4-cyfrowy kod z SMS i PESEL
  5. Pacjent otrzymuje leki

E-recepty nie oznaczają, że papierowe wydruki całkowicie znikną z obiegu. Ich cyfrowa wersja będzie zapisywana w systemie, na elektronicznej karcie pacjenta. Znajdą się tam informacje dotyczące lekarza, który wydał dany lek, oraz dane o jego dawkowaniu i cenie. Pacjenci jednak nadal będą otrzymywać papierową wersję – o ile nie wybiorą e-recepty na mail bądź SMS.

Zalety i wady e-recepty

Jedną z najważniejszych zalet e-recepty jest jej czytelność. W przeszłości zdarzało się, że farmaceuta nie był w stanie odczytać informacji o lekach lub recepta była niekompletnie wypełniona. E-recepty całkowicie eliminują takie sytuacje.

Ponadto w przypadku, gdy pacjent zgubi e-receptę w wersji papierowej nie musi się martwić, ponieważ zapis cyfrowy recepty znajduje się w systemie. Precyzyjne wypełnienie przez lekarza odpowiednich pól przy wystawianiu e-recepty minimalizuje również ryzyko pomyłki.

Czy każdy pacjent będzie musiał osobiście zrealizować własną receptę? Na szczęście nie, leki może wykupić każda dowolna osoba, która posiada numer PESEL chorego oraz poda 4-cyfrowy kod z e-recepty bądź będzie ze sobą miała papierowy wydruk.

Wydaje się, że e-recepta nie ma posiada większych wad. Zastrzeżenia  może budzić fakt, że e-recepty nie da się poprawić. W przypadku tradycyjnej recepty na której pojawił się błąd, farmaceutom zdarzało się „przymykać oko” i wydać lek choremu. Odsyłali potem lekarzowi receptę do poprawy. W przypadku e-recepty pacjenci będą musieli ponownie umówić się na wizytę u lekarza, który anuluje receptę i wystawi nową.

Jak wdrożyć e-receptę w placówce medycznej?

Wdrożenie nowego systemu informatycznego, który pozwoli na wystawianie e-recept na pierwszy rzut oka nie wydaje się łatwym zadaniem. Ministerstwo Zdrowia wychodząc naprzeciw tym obawom powołało zawczasu CSIOZ – czyli Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Podstawowym zadaniem tej instytucji jest edukacja w zakresie wdrażania nowych systemów niezbędnych w procesie cyfryzacji placówek medycznych. Centrum dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków – wystarczy przynajmniej spojrzeć na ilość materiałów edukacyjnych o wdrażaniu e-recepty. Przytaczamy je poniżej i odsyłamy na stronę CSIOZ, gdyż przekazują praktyczne informacje, w bardzo przystępnej formie.

Wdrożenie e-recepty w placówce medycznej krok po kroku:

Dla jeszcze lepszego zrozumienia tematu Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przygotowało serię filmów instruktażowych, która jest dostępna tutaj.

Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dla pracowników medycznych i farmaceutów z odpowiedziami na pytania zadawane przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty.

Przeczytaj również: